Czas świąt Bożego Narodzenia należy niewątpliwie do jednych z najpiękniejszych momentów w ciągu całego roku. Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy na pierwszą gwiazdkę, świąteczny klimat czujemy już znacznie wcześniej, a kolędy i pastorałki z ogromną radością śpiewamy przez cały styczeń. To także szczególny czas dla społeczności Zespołu Placówek Specjalnych, ponieważ jest to doskonała okazja do zaprezentowania umiejętności artystyczno – wokalnych przez naszych uczniów. Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest w kalendarz wydarzeń szkolnych. W tym roku premierowy spektakl odbył się 18 stycznia i został wystawiony dla szerszej publiczności w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławoborzu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele sławoborskiej grupy seniorów „Optymiści”, uczniowie klas 1-3 Publicznej Szkoły Podstawowej w Sławoborzu wraz z wychowawcami oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Leśnej”.
Drugi spektakl miał miejsce dnia 19 stycznia i został wystawiony dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Krzecku, dla których okazał się niezwykłym wydarzeniem niosącym radość i okazję do celebrowania międzypokoleniowego spotkania.
Historia narodzin Chrystusa została opowiedziana w sposób bardzo ekspresyjny. Uczniowie zostali odpowiednio przebrani i w związku z tym na scenie mogliśmy zobaczyć niczym żywą Maryję z Dzieciątkiem, Józefa i anioły. Nie mogło zabraknąć mocnego piekielnego akcentu i Lucyfera, który zapragnął zmienić los nowo narodzonego dzieciątka. Jednakże dobrze znana fabuła jasełkowego przedstawienia zagwarantowała pozytywny rozwój wydarzeń. I tak hołd Jezusowi przyszli oddać Trzej Królowie, pastuszkowie, a nawet dzieci z gorącymi i otwartymi serduszkami. Atmosferę całego wydarzenia widzowie mogli odczuć znaczenie wyraźniej dzięki scenografii imitującej nędzną szopę, maleńki żłóbek oraz prezentującej zwierzęta jak choćby osioł czy owieczki. Cała inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu młodych artystów Zespołu Placówek Specjalnych. Warto dodać, iż ogromnie miłym akcentem było to, że do wspólnego śpiewu aktywnie włączyli się również zaproszeni gości.
Ogrom pracy jaką nasi uczniowie włożyli w opanowanie swoich ról oraz w zapamiętanie poszczególnych sekwencji zdarzeń sprawił, że przedstawienie miało szczególny charakter. Role mówione z pamięci stają się bardziej autentyczne i pozwalają poczuć się widzowi realnym uczestnikiem spotkania.
Sztuka zaprezentowana przez naszych uczniów spotkała się z dużym uznaniem, czego efektem były gromkie brawa na zakończenie przedstawienia. Jasełka pozwoliły raz jeszcze poczuć magię świąt i niezwykłość wydarzenia, jakim jest narodzenie Jezusa.
Przedstawienie było z pewnością wyjątkowe, a młodzi aktorzy mimo przeżywanej tremy odegrali swoje role znakomicie. Wrażenia z tego dnia pozostaną na długo w naszej pamięci.