Wcale nie tak stare przysłowie przypomina nam, że Wisły kijem nie zawrócisz. Koniec i kropka. Od ponad pięćdziesięciu lat na świecie, a od trzydziestu w Polsce, żyjemy w społeczeństwie cyfrowym, które coraz bardziej zagarnia naszą analogową dotychczas przestrzeń. I pomimo tego, że socjolodzy i pedagodzy przypominają, że podział świata na online i offline należy odłożyć do
lamusa, nie można zaprzeczyć, że udział tego drugiego dość mocno się skurczył. W miejscu, w którym aktualnie przebywasz realizujemy projekt, który ma zwrócić uwagę na ważność relacji osobistych w świecie zdominowanym przez nowe technologie.
Chcemy, abyś wiedział/a, że w naszej opinii:
- W społeczeństwie sieci Internet jest naturalnym środowiskiem wzrostu dzieci i młodzieży. Nie strasz dzieci nowymi gadżetami technologicznymi, szukaj możliwości ich pozytywnego zastosowania w życiu Twojego dziecka.
- To nie media cyfrowe niszczą więzi, ale osłabiane przez rodziców więzi otwierają przestrzeń na nowe, ale w istocie obce dzieciom, bycie online. Pamiętaj o tym zawsze, kiedy zdarzy ci się narzekać, że już nikt ze sobą nie rozmawia. To nie jest prawda. Rozmawiamy ze sobą, ale często robimy to inaczej.
- Kontakt w sieci różni się od relacji bezpośredniej. Ta druga jest w naszej opinii bardziej wartościowa. Dbaj o relacje osobiste z innymi rodzicami, pozwól dziecku na swobodną zabawę z rówieśnikami.
- Odpowiedzialność cyfrową buduje się od wczesnych lat dziecka. Nie czekaj z rozmową o nowych technologiach do czasu, kiedy dziecko otrzyma swój pierwszy smartfon.
- Dobrostan psychiczny użytkownika mediów cyfrowych uzależniony jest również od świadomego pozostawania poza przestrzenią Internetu. Przywołuj tę myśl podczas wspólnych spacerów.
- To nie media cyfrowe są złe, niewłaściwe może być ich używanie. Nóż służyć może do krojenia chleba, jak również do zranienia kogoś. Ważne są zatem intencje związane z naszym użytkowaniem sieci, nasze kompetencje cyfrowe oraz jakość relacji, w jakich pozostajemy z innymi.
- Zachowania podejmowane w przestrzeni Internetu mają takie same skutki, co zachowania podejmowane w świecie realnym, zaś życie wirtualne i realne to dwie manifestacje tego samego życia. Tych krótkich siedem punktów oznacza, że jako rodzice nie możemy wycofywać się z roli bycia edukatorem – nauczycielem – przewodnikiem po świecie cyfrowym dla naszych dzieci.
Poniżej znajdziesz kilka wytycznych, o których powinniśmy wszyscy pamiętać będąc rodzicami. Weź ten poradnik i nie bądź wśród tych 25% rodziców w Polsce, którzy nie wiedzą, co ich dzieci robią w sieci. Żeby być blisko i znać świat naszych dzieci potrzebujemy dobrych relacji. A dobre relacje to nie pozycja do odhaczenia na liście zadań. Budowanie długotrwałych, autentycznych relacji to wartość, którą należy stale pielęgnować, nieustannie obdarzać uwagą i zaangażowaniem.
Zbyt często bierzemy je za pewnik i zapominamy o małych, prostych, codziennych gestach, które przejawiają troskę i uczucie, podtrzymując jakość relacji na wysokim poziomie. Zbyt często w natłoku codziennych spraw lekceważymy pierwsze oznaki słabnących relacji, w które wkrada się brak uważności, zaufania. Na krótką metę zajęcie uwagi czy stłumienie trudnych emocji za ekranem jest łatwe, ale nie służy nam w długiej perspektywie. Nie pozwólcie, by w Waszym domu wspólny czas i ważne potrzeby zostały przysłonięte przez ekrany smartfonów.
Maciej Dębski
Anna Hady
Nowe technologie w domu. Poradnik dla rodziców.