Arciwum rok szkolny 2015/2016


DRODZY PRZYJACIELE!

Zbliża się czas europejskich obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, w które nasza placówka włącza się od roku 2007. Wielokrotnie mieliśmy okazję gościć Was na tej uroczystości i cieszyć się integracyjnym spotkaniem. Mamy nadzieję, że przyczyniły się one do  pozytywnego odbioru osób niepełnosprawnych w naszym środowisku lokalnym, pozwoliły się nawzajem lepiej poznać, zrozumieć i polubić.

Może czekacie już na kolejne spotkanie, dlatego śpieszymy Wam donieść, że w tym roku wyjątkowo nie organizujemy Dnia Godności.

Powodem jest prowadzona od  lata ubiegłego roku budowa nowego obiektu szkolnego na terenie Ośrodka w Sławoborzu. Prace postępują i już we wrześniu planowane jest uroczyste otwarcie nowej szkoły, co nas bardzo cieszy. Na razie jednak nie mamy warunków odpowiednich do przygotowania tak dużej imprezy integracyjnej jak Dzień Godności.

Nie ogłaszamy także Integracyjnego Konkursu Plastycznego, towarzyszącemu corocznie obchodom.

 DO ZOBACZENIA ZA ROK, NA KOLEJNYM SPOTKANIU, W NOWEJ PRZESTRZENI ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH W SŁAWOBORZU.


WYCIECZKA DO KOŁOBRZEGU

W dniu 7 czerwca 2016r. cztery klasy ZPS Sławoborze (I-III, ZET 4, ZET 5 oraz I gimnazjum wraz w wychowawcami) wybrały się na wycieczkę do Kołobrzegu. Wyruszył pełen uśmiechniętych buzi autokar. Po dotarciu na miejsce każda klasa obrała inny cel. Najmłodsi ruszyli w kierunku bawialni, by tam biegać, skakać i chować się ile tylko starczy sił. Kolejna grupa wybrała się na zwiedzanie pięknej starówki, a klasy najstarsze w tym czasie poszły do Skansenu Morskiego w porcie jachtowym, odwiedziły Muzeum Oręża Polskiego, a także podziwiały panoramę miasta z wieży bazyliki kołobrzeskiej. Punktem, który dostarczył im najwięcej emocji, było obejrzenie filmu 8D pt. „Nawiedzona kopalnia”. Po obiedzie wszyscy uczestnicy wycieczki spotkali się nad morzem, by tam przespacerować się po molo, zamoczyć nogi w zimnej wodzie, przejeść brzegiem morza aż do latarni morskiej, z której można było podziwiać panoramę portu. Miłym akcentem na zakończenie całodziennej wyprawy były przepyszne lody i gofry z bitą śmietaną jedzone na tarasie widokowym. Pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała, a wycieczkę można śmiało zaliczyć do bardzo udanych.

Magdalena Świst-Madejek


 DZIEŃ RODZINY

Dnia 20 maja 2016r. w Zespole Placówek Specjalnych w Sławoborzu zorganizowany został uroczysty Dzień Rodziny, na który licznie przybyli rodzice. Spotkanie miało charakter piknikowy i połączone było z degustacją zdrowej żywności. Na początku uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, dając pokaz swych sił nie tylko przy deklamacji wierszy, ale również w występie tanecznym z uroczystym „Polonezem” na zakończenie prezentacji. Miłym akcentem spotkania było wręczenie rodzicom przez delegatów uczniów symbolicznych upominków w postaci filcowych ręcznie zdobionych serc. Kolejną częścią imprezy były gry i zabawy sportowe dla wszystkich uczniówi. Uroczystości takie jak ta niebywale integrują i umacniają rodzinę, są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, do wspierającej rozmowy z nauczycielami/wychowawcami. Stanowią okazję do wspólnego spędzania czasu, dlatego cieszymy się, że rodzice w takich chwilach zawsze licznie nam towarzyszą.

Magdalena Świst-Madejek


Z WIZYTĄ NA LOTNISKU

W dniu 17 maja 2016r. uczniowie klasy I gimnazjum i ZET 4 wraz z  wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce na lotnisko  wojskowe w Świdwinie. Celem wyprawy było poznanie ważnego  obiektu jakim jest właśnie lotnisko oraz zobaczenie autentycznych  samolotów, stacji kontroli lotów, czy długich pasów startowych.  Dzięki tej wycieczce uczniowie ZPS Sławoborze zobaczyli pracę na  lotnisku i przekonali się osobiście, co tak naprawdę każdego dnia wykonują technicy lotniczy i piloci. Najwięcej frajdy sprawiło uczniom oczywiście pilotowanie samolotu na symulatorze. To niezapomniane przeżycia i prawdziwy odlot. Bardzo dziękujemy za życzliwość i zrozumienie ze strony kadry lotniska. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania będą powtarzać się jeszcze w przyszłości. 

Magdalena Świst-Madejek


„ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI”

W ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w dniach 11 i 12.05.2016r. odbył się konkurs czytelniczy pt. „Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT” zorganizowany przez panią Mariolę Hamulak oraz panią Magdalenę Świst-Madejek. W konkursie w sumie wzięło udział 53 osoby. Nagrodzono 19 z nich przydzielając nagrody książkowe i rzeczowe. Wszyscy uczestnicy konkursu za udział otrzymali dyplomy a także drobne upominki. W dniu 13 maja 2016r. w ramach współpracy z panią bibliotekarką Renatą Biłas, została zorganizowana kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Akcja wspólnego czytania bajek na którą zaproszeni zostali: Danuta Fic, Czesława Sobieraj, ks. Grzegorz Marciszewicz, Jacek Wasiński, Ryszard Rozwadowski, ma na celu zachęcić dorosłych, do codziennego, czytania dzieciom. W spotkaniu tym wzięły udział dzieci ze szkoły podstawowej ZPS w Sławoborzu  oraz dzieci z klas IIa i IIb  Zespołu Szkół Publicznych w Sławoborzu. Zaproszeni goście otrzymali podziękowania i drobne upominki wykonane przez naszych uczniów. Szkolne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dofinansowane zostały z  GOPSu w Sławoborzu. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w dniu 20 maja 2016r. w czasie zorganizowanego w tym dniu Święta Rodziny w ZPS Sławoborze.

Hamulak Mariola

Świst-Madejek Magdalena

 


Wojewódzki konkurs przyrodniczo – matematyczny ”Środowisko ponad wszystko” oraz konkurs kulinarny „Kulinarne inspiracje z owoców i warzyw” w Świnoujściu.

27 kwietnia 2016 roku nasi uczniowie uczestniczyli w wojewódzkim konkursie wiedzy matematyczno-przyrodniczej pod hasłem ,,Środowisko ponad wszystko” oraz w konkursie kulinarnym dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych ,,Kulinarne inspiracje z owoców i warzyw”. Konkurs zorganizowany był przez SOSW w Świnoujściu. Michał RadziejewskiAleksander Jakubowski,  Adam Gaworczyk i Szymon Ptaszyński oraz Alicja Radziejewska i Jacek Han reprezentowali naszą szkołę. W konkursie dla szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział 11 drużyn dwuosobowych.  Uczniowie nasi pomimo, że nie zajęli czołowych miejsc (szkoła podstawowa IV miejsce), byli zadowoleni i planują za rok znowu pojechać do Świnoujścia. W konkursie kulinarnym uczestniczyły cztery drużyny dwuosobowe ze szkół zawodowych. Konkurs gastronomiczny ,,Kulinarne inspiracje z owoców i warzyw” podczas którego uczniowie ZSZ przygotowywali potrawy i aranżowali stoły wg własnego pomysłu trwał 60 minut. Nasi uczniowie zajęli II miejsce. Gratulacje dla Ali, Jacka i pani Ani.

Mariola Hamulak, Anna Oleszkiewicz


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi.  W szkole odbył się apel pod hasłem ”Palący temat – niska emisja”. Uroczystość szkolna składała się z kilku elementów: zapoznanie z ideą i celami Światowego Dnia Ziemi; przedstawienie informacji na temat jakości powietrza w Polsce oraz skutków zanieczyszczeń powietrza dla środowiska i zdrowia człowieka; odegranie krótkiej scenki, przez uczniów z klasy I-III szkoły podstawowej,  „Kto ty jesteś”; odegranie, przez starszych uczniów, scenki ekologicznej „Przychodzi Ziemia do lekarza”; przedstawienie informacji na temat stanu „zdrowia” naszej planety - prezentacja multimedialna; obejrzenie bajki ekologicznej „Ekologiczny dom”; wspólne zaśpiewanie piosenki „Ziemia, zielona wyspa”. Plakaty wykonane wcześniej przez uczniów na temat skutków zanieczyszczenia powietrza pomogły w lepszym zrozumieniu zagrożeń ekologicznych w dzisiejszych czasach.

Mariola Hamulak


NASZ UDZIAŁ W AKCJI "DZIEŃ ZIEMI- SPRZĄTAMY ŚWIAT"

Po raz kolejny nasi wychowankowie czynnie zaangażowali się w coroczną akcję "Dzień Ziemi - Sprzątamy Świat". Głównym jej celem było utrwalanie świadomości dbania o środowisko naturalne oraz ukazanie efektów pracy zespołowej. Wychowankowie wzięli udział w sprzątaniu terenu wokół naszej Placówki, a także brzegu rzeki Pokrzywnica płynącej na wysokości stadionu GKS Pomorzanin w Sławoborzu. Ideą przyświecającą naszemu przedsięwzięciu było zebranie jak największej ilości plastikowych butelek. Dzięki wzajemnej współpracy znacznie oczyściliśmy fragment brzegu, pamiętając o tym, jak należy zabezpieczyć zebrane butelki oraz gdzie je złożyć. Ukoronowaniem całej akcji było ognisko oraz wspólne pieczenie kiełbasy. Warto brać udział w takich działaniach, bo przynoszą one nie tylko satysfakcję z osiąganych rezultatów, ale także  umacniają w nas potrzebę dbania o przyrodę.

Edyta Brycka, Elżbieta Bździuch

Cyprian Dembicki


Z WIZYTĄ W OCHOTNICZEJ STRAŻY POZARNEJ

W czwartek 05.05.2016 r. z okazji Dnia Strażaka nasi wychowankowie wybrali się w odwiedziny do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławoborzu. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w ich pracy. Jednak największą atrakcją była możliwość przejazdu wozem strażackim (także na sygnale!). Ważnym elementem spotkania była pogadanka w kwestii zachowania się podczas pożaru. Utrwaliliśmy sobie także numer alarmowy, pod który należy dzwonić w razie niebezpieczeństwa  związanego z ogniem - 998.  Dodatkowym smaczkiem tej wizyty był pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Na koniec strażacy w podziękowaniu otrzymali od wychowanków wlasnoręcznie wykonany obraz. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym odwiedzimy naszych sławoborskich strażaków jeszcze raz! Dziękujemy i życzymy samych udanych akcji!

Edyta Brycka, Elżbieta Bździuch

Cyprian Dembicki


XI WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O REGIONIE

W dniu 16.03.2016r. pięciu uczniów naszej szkoły wzięło po raz pierwszy udział w XI Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Regionie pt. „ Świat muzyką malowany” zorganizowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Suliszewie. W zmaganiach uczestniczyły specjalne szkoły gimnazjalne z terenu województwa zachodniopomorskiego. Nasza drużyna w składzie Piotr Duda, Adam Gaworczyk, Marcin Jakubiak, Aleksandra Rychter i Patrycja Zychla zmierzyła się z uczestnikami konkursu w trzech etapach obejmujących kolejno: występ artystyczny, prezentację multimedialną oraz pracę plastyczną. W konkursie startowało 6 drużyn, nasi uczniowie zajęli II miejsce w kategorii praca plastyczna, a za pozostała część otrzymali wyróżnienie za udział. Za przygotowanie uczniów do konkursu odpowiedzialne były Anna Stolarska oraz Magdalena Świst-Madejek. Wyjazd w całości zaplanowała i zorganizowała Magdalena Świst-Madejek.

Magdalena Świst-Madejek


WARSZTATY "MAJSTERKOWO"

8 marca 2016 roku uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez sieć sklepów Castorama. Podczas warsztatów dzieci poznały strukturę drewna oraz jego właściwości i zastosowanie. Każdy uczestnik samodzielnie tworzył drewniany pociąg. Udział w warsztatach obejmował również prezentację multimedialną dotyczącą możliwości wykorzystania materiałów wykonanych z różnych gatunków drewna.Warsztaty pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów, a drewniany ciuchcia będzie przypominał o miłym pobycie w „Majsterkowie”.


SPORT I REKREACJA

Rok szkolny 2015/2016 jest kolejnym z rzędu, w którym nasi wychowankowie mają możliwość korzystania z Hali Sportowej, która należy do kompleksu Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Sławoborzu. Dzięki temu możemy raz w tygodniu w godzinach popołudniowych realizować zajęcia rekreacyjno - sportowe wychodzące na przeciw oczekiwaniom naszych wychowanków.  Każdy może wziąć udział w grach zespołowych a także indywidualnych. Organizujemy mecze piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki siatkowej, gry w kosza, badmintona, tenisa ziemnego czy tenisa stołowego. Oprócz tego uczymy się jak współdziałać w grupie, utrwalamy zasady fair play. 

Cyprian Dembicki 


ZAJĘCIA TANECZNE-ZUMBA

W roku szkolnym 2015/2016 wychowankowie grup z ZPS w Sławoborzu mają przyjemność uczestniczyć w zajęciach tanecznych prowadzonych przez Panią Agnieszkę Romanowską  w Domu Kultury w Sławoborzu. Dzięki uprzejmości Pani Agnieszki,  która wprowadziła wychowanków w świat zumby, biorą oni udział we wspaniałej zabawie. Owe zajęcia przyczyniają się do rozwijania pamięci, spostrzegawczości,  refleksu, koordynacji wzrokowo - ruchowej. Pomagają w przełamywaniu barier  i ośmielają do wyrażania własnej ekspresji . Sprzyjają także  rozwijaniu zainteresowań ruchowych, co jest niezmiernie ważne dla naszych dzieci. Serdecznie dziękujemy instruktorce tańca - Pani Agnieszce Romanowskiej.

Elżbieta Bździuch


WALENTYNKI

Dnia 17 lutego 2016 r. w internacie ZPS w Sławoborzu uczciliśmy Dzień św. Walentego. Tego dnia pamięta się o wszystkich, których się kocha, lubi i szanuje. Nasi wychowankowie mieli możliwość przekazania miłych słów osobom, które darzą sympatią. W tym celu zaangażowali się w tworzenie walentynkowych  kartek, które zostały umieszczone w specjalnie przygotowanej przez nich skrzynce z sercami. Dwóch "listonoszów"  rozdało kartki zgodnie z ich przeznaczeniem. Sprawiło to adresatom wiele radości i przyjemności.  Warto również wspomnieć o urodzie kartek,  w których zapisano życzenia - często były to piękne, duże serca wykonane z pietyzmem i dbałością o szczegóły. Wśród treści zamieszczonych w kartkach zdarzały sie wyznanie miłosne w języku angielskim, a także serdeczne uśmiechy. Najważniejsze jednak, że każda trafiła do osoby dla której była przeznaczona. Uśmiech i radość z tego powodu jeszcze wiele godzin później gościła na twarzach naszych wychowanków.

Edyta Brycka, Elżbieta Bździuch

Cyprian Dembicki


„CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE”

Kolejny raz w naszej szkole odbyła się cykliczna uroczystość pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie”. W dniach 11.01 – 25.01.2016 r odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Największe, najpiękniejsze, najciekawsze miasta Polski”. W konkursie tym wzięły udział wszystkie klasy z naszej szkoły (11 klas). Prace były wykonane różnymi technikami i zawierały dużo ciekawych informacji na temat polskich miast. Prace zostały wyeksponowane na stołówce szkolnej. W dniu 28.01.2016r odbyła się uroczystość szkolna „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, podczas której został omówiony konkurs plastyczny. Wręczono dyplomy i nagrody w III kategoriach. Podczas uroczystości została również przedstawiona: prezentacja multimedialna połączona ze słowem mówionym uczniów „Największe, najpiękniejsze, najciekawsze miasta w Polsce”. Uroczystość szkolna „Cudze chwalicie swego nie znacie” cieszyła się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. 

Mariola Hamulak, Anna Tyma


MIERZYMY WYSOKO...

logoW ramach akcji związanej z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, której 24 finał odbył się 10 stycznia 2016 roku, przyłączyliśmy się do zbiórki pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów pediatrycznych i godnej opieki dla seniorów. Nasz udział polegał na sprzedaży świątecznego sianka i pierniczków oraz oddaniu prac artystycznych  na licytację do sztabu  w Świdwinie. Łączna kwota, jaką zasililiśmy konto WOŚP wyniosła 564 zł. Dziękujemy naszym uczniom, którzy byli bardzo zaangażowani w przygotowywanie sianka, pieczenie pierniczków oraz wykonanie  prac artystycznych. Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom, którzy motywowali podopiecznych do udziału w ogólnokrajowej akcji. Słysząc wołanie o pomoc - pomagamy.

Elżbieta Bździuch, Cyprian Dembicki


MIKOŁAJKI

Dnia 7. XII. 2015r. w Szkolnym Kole Tturystyczno – Krajoznawczym „Włóczykije” działającym w naszej szkole obchodzono mikołajki. Impreza rozpoczęła się marszem w pobliskim lesie w poszukiwaniu śladów Świętego Mikołaja. W trakcie marszu odbyło się wiele zabaw i konkursów do których został wykorzystany sprzęt sportowy przekazany naszemu Kołu przez Świdwiński Oddział PTTK. Z powodu niesprzyjającej aury dalsza część imprezy odbyła się już w świetlicy Ośrodka. W zastępstwie Świętego Mikołaja wystąpił opiekun Koła, który rozdał dzieciom przygotowane wcześniej przez Świętego Mikołaja paczki. Aby tradycji stało się zadość przed otrzymaniem paczki każdy młody turysta musiał popisać się śpiewając piosenkę, recytując wierszyk lub zaprezentować jakąś inna umiejętność. Po rozdaniu paczek i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wszyscy zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

A. Brudziński

 


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Dnia 7 grudnia 2015 r.  w internacie ZPS w Sławoborzu odbyło się spotkanie ze Świętym Mikołajem. Oczekiwanie na jego przybycie umilała nam muzyka mikołajkowa,  a także wspólne oglądanie  filmu opowiadającego o jego historii. Najmłodsze dzieci mogły również wykonać laurki i ozdoby dla oczekiwanego gościa. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, kiedy za oknem pojawiła się tajemnicza postać... Tak! To Święty Mikołaj... Gdy usłyszeliśmy donośny dźwięk dzwonków byliśmy pewni, że to on - prawdziwy. Po serdecznym przywitaniu, zaczęło się rozdawanie prezentów oraz pamiątkowe zdjęcia. Jak sam powiedział - tak uśmiechnięte dzieci to dla niego największa nagroda za trud i pracę, jaką wykonuje.  Warto również dodać, że w mikołajkowym worku znalazło się  miejsce na prezenty, które uczniowie robili dla siebie nawzajem. Miło jest otrzymywać prezenty, ale równie miło jest je sprawiać. 

Edyta Brycka, Elżbieta Bździuch

Cyprian Dembicki


TEATR "KURTYNA"

27 listopada zawitał do nas profesjonalny teatr „Kurtyna” z Krakowa z przedstawieniem pt. „Bilet do raju”. Była to historia pewnego chłopca, którego uwiodły tzw. dopalacze. Historia oparta na faktach, przedstawiona bardzo sugestywnie, ukazała jak zgubne dla młodego człowieka i całej jego rodziny może być „pomaganie” sobie w życiu dopalaczami. Po przedstawieniu nauczyciele wykorzystali okazję, by jeszcze raz porozmawiać z uczniami o niebezpieczeństwie zażywania tych środków psychoaktywnych


ANDRZEJKI

Dzień imienin Andrzeja, tak jak zwyczaj stary każe, bawiliśmy się ochoczo na szkolnych andrzejkach. Było gwarnie, wesoło i trochę ciasno, więc każdy z tancerzy zabiegał jak mógł o kawałek parkietu dla siebie i partnera. Wieczór był pełen niespodzianek i wróżb. Wszystkie przepowiednie niosły pomyślność na przyszły rok i na pewno przynajmniej niektóre z nich nam się spełnią, bo bardzo w to wierzymy. Andrzejki przygotowali wychowawcy z internatu, pomagał także Samorząd Uczniowski. Wspólne działanie po raz kolejny przyniosło dobre rezultaty.


WIZYTA W FABRYCE ZABAWEK

19 listopada 2015 roku  nasi wychowankowie odwiedzili fabrykę zabawek „Kolor-Plusz” w Koszalinie. Przedstawiciele firmy, sprawili wszystkim wychowankom ogromną niespodziankę niezwykłą radość obdarowując ich wyjątkowo bogatymi prezentami w postaci pluszowych maskotek. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim pracownikom firmy oraz naszym sponsorom za otwartość i zrozumienie potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i objęcie ich opieką sponsorską. Naszymi sponsorami byli Bank Spółdzielczy w Świdwinie oraz Gabinet Stomatologiczny Pani Marty Mirskiej – Miętek. Państwa hojność i dobroć jest dowodem na to, że nie pozostajemy osamotnieni w naszych codziennych wychowawczych zmaganiach. To dzięki Państwu szkolny świat naszych niepełnosprawnych wychowanków stał się dzisiaj bardziej radosny.

Bożena Jurczyk


"DARY JESIENI"

W dniu 27 X 2015 r. w świdwińskiej filii Zespołu Szkół Specjalnych w Sławoborzu na trzeciej, czwartej i piątej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty pt „Dary Jesieni”. Brali w nich udział wszyscy uczniowie i wychowankowie naszej szkoły. Wychowawcy klas i zespołów poinformowali uczniów o potrzebnych do warsztatów „Darach Jesieni”- dyniach, kabaczkach, cukiniach, patisonach itp. Wytwory uczniów i wychowanków zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

Joanna Zatorska


WYJAZD DO KINA

W dniu 14.10.2015r. uczniowie wzięli udział w wyjeździe do kina w Połczynie Zdroju. Obejrzeli film pt. Hotel Transylwania II. Film opowiada o hotelu w którym mieszkają wampiry i trochę odważniejsi ludzie. Co i jak się wydarzyło można zobaczyć oglądając film. Wszyscy oglądający mogli zobaczyć, jak zaprzyjaźniły się potwory i ludzie oraz co z tego wynikło. Uczniowie mogli zastanowić się nad tematem „przyjaźń”. Czy zawsze przyjaźnimy się z osobami takimi jak my? Może warto zaprzyjaźnić się z kimś innym, odmiennym od nas? Co nam daje przyjaźń oraz co my możemy dać drugiej osobie? Film wzbudził w uczniach pozytywne emocje i do dzisiaj go wspominają. Wszyscy świetnie się bawili.

Nelly Frydrychowska


W SZKÓŁCE  LEŚNEJ W KARTLEWIE

W dniach 7-8 września 2015r. nasi uczniowie  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych na terenie gospodarstwa leśnego w Kartlewie. Pani Dorota Pulnik - pracownik Nadleśnictwa  Świdwin, oprowadziła grupy oraz zwróciła uwagę, jak należy zachowywać się podczas pobytu w lesie. Atrakcją było ognisko, zabawy w terenie oraz zajęcia edukacyjne, w których dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły, otrzymując na koniec pobytu nagrody-niespodzianki. Dzięki wsparciu pani Beaty Zbodnikowskiej będącej zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Świdwin wychowankowie ZPS mogli doświadczyć prawdziwej lekcji przyrody. Takie wyprawy to nie tylko czas konstruktywnej edukacji w terenie, ale również szansa na budowanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, ukazywanie bogactwa naturalnego miejsc, w których jesteśmy, przebywamy i żyjemy.

Magdalena Świst-Madejek


 WARSZTATY EKOLOGICZNE W LIPIU

W dniach 28-29 września 2015r. czterdziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w dwudniowych bezpłatnych warsztatach edukacyjnych, które odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Pierwszego dnia uczniowie mieli okazję poznać zasady dotyczące prawidłowej gospodarki odpadami, ich właściwej segregacji oraz klasyfikacji. W tym samym dniu wszyscy uczestnicy warsztatów mieli także okazję stać się prawdziwymi laborantami, by nie tylko obejrzeć pod mikroskopem gotowe preparaty, ale wcześniej pod czułym okiem wykładowców samodzielnie je wykonać. Godziny popołudniowe przeznaczone zostały na rozwój kreatywności i zdobywanie nowych umiejętności, czego rezultatem stały się drewniane szałasy zbudowane w pobliskim lesie.

 Magdalena Świst-Madejek


SPRZĄTANIE ŚWIATA

9 września wzięliśmy udział w ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata”. "Wyprawa poprawa" pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. W działaniu wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Uczestnicy akcji wyposażeni w worki i rękawice ruszyli porządkować teren wokół szkoły. Tegoroczne sprzątanie świata zakończyło się konkursem. Każdy zespół miał za zadanie zaproponowanie hasła związanego i przedstawienia go w formie plakatu. Wszystkie prace będzie można oglądać na szkolnym korytarzu już od 25 września. Serdecznie zapraszamy.

Monika Ławrynowicz Bożena Cebula


SPOTKANIE INTEGRACYJNE

Dnia 17 września 2015r. na terenie Ośrodka Bukowiec już po raz trzeci zostało zorganizowane spotkanie wychowanków przebywających w ORW w Świdwinie oraz uczniów objętych nauczaniem indywidualnym. Spotkanie miało charakter integracyjny, przybyli dość licznie uczestnicy zajęć oraz ich rodzice. Pani dyrektor Danuta Fic ciepło i serdecznie witała się z poszczególnymi rodzicami dając im jednocześnie w ten sposób dowód uznania za trud wychowania i wsparcie, by nie czuli się osamotnieni w swoich działaniach. Kilka godzin spędzonych w terenie, piknikowy klimat, zapach ciasta i pieczonej kiełbaski, słoneczna pogoda sprawiły, iż czwartkowe przedpołudnie śmiało można uznać za bardzo udane. Wszyscy obecni wychowankowie w tym dniu skorzystali z możliwości bezpośredniego kontaktu z koniem będącym w tym momencie współterapeutą. Właścicielom stadniny składamy serdeczne podziękowania, a wychowankom ORW jeszcze wielu atrakcji w roku szkolnym 2015/2016

Magdalena Świst-Madejek


ROZPOCZECIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Pierwszego września o godzinie 9.00 powitaliśmy nowy rok szkolny. W tym roku to wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego, ponieważ nasza placówka rozbudowuje się. Przybyło nam wielu nowych uczniów, co bardzo nas cieszy. Świadczy to o atrakcyjności naszej oferty edukacyjnej i dostosowaniu jej do potrzeb środowiska. Pani dyrektor Danuta Fic życzyła wszystkim uczniom, rodzicom i kadrze wielu sukcesów i satysfakcji z pracy. Na pewno będzie to bardzo pracowity rok szkolny. Z doświadczenia wiemy, że przyniesie oprócz trudów również dużo radości i zadowolenia z podejmowanych działań.

Ewa Klasińska