Wycieczka do jednostki wojskowej

Strona główna » Wycieczka do jednostki wojskowej

Dzięki uprzejmości Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz Dowódcy 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego, 12 czerwca 2013r., uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać działalność jednostki wojskowej oraz znajdujący się na jej wyposażeniu sprzęt techniczny.

Rozpoczęliśmy od zwiedzania Sali Tradycji, w której Pan mjr Wiesław Gasek opowiedział nam o dziejach lotnictwa w Polsce oraz o tradycjach lotniczych Garnizonu Świdwin.

Następnie przeszliśmy do różnego typu samolotów, które były na wyposażeniu 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie. Na tle samolotu Su-22 zrobiliśmy pamiątkowe, wspólne zdjęcia.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie obiektów znajdujących się na terenie lotniska. Byliśmy w spadochroniarni, gdzie oglądaliśmy ubiór, sprzęt ratowniczy, w który wyposażony jest pilot wykonujący lot na samolocie bojowym. Mieliśmy możliwość założenia elementów tego stroju, a ochotnicy mogli przymierzyć się do fotela katapultowego.

Tam też zademonstrowano nam układanie spadochronu hamującego. Potem pojechaliśmy na Centralną Płaszczyznę Postoju Samolotów, gdzie przygotowywane są samoloty do lotów. Zobaczyliśmy start i lądowanie samolotu Su-22. Byliśmy również w hangarze eskadry technicznej. Są tam obsługiwane i naprawiane samoloty. Do kabiny jednego z nich mogliśmy zajrzeć, a nawet w niej usiąść.

Na koniec obejrzeliśmy hangar grupy poszukiwawczo – ratowniczej, która jest wyposażona w śmigłowce W-3. Oglądaliśmy maszyny z bliska. Zapoznano nas z informacjami dotyczącymi danych taktyczno – technicznych. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.