Historia

 

45-LECIE SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO  

 

 W SŁAWOBORZU

 

  21 października 2011r. to dzień szczególny dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego mieszczącego się przy ulicy Lepińskiej 3 w Sławoborzu. W tym dniu inaczej niż zwykle wyglądała organizacja pracy i zajęć, uczniowie nie mieli tradycyjnych lekcji a czas wyznaczały nie dzwonki, lecz przemówienia i podziękowania zaproszonych gości.

      To data, którą, z pewnością wszyscy długo zapamiętamy, bowiem właśnie wtedy miały miejsce główne obchody 45-lecia istnienia Ośrodka.

             Tak ważny dla nas wszystkich dzień rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą w sławoborskim kościele pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Krzysztofa Zadarko. Ksiądz Biskup w kazaniu podkreślał niejednokrotnie, że w życiu każdego człowieka potrzebna jest miłość.

    Tej miłości, być może bardziej niż inni, potrzebują wychowankowie SOSW, którzy mają trudniejszy start, są mniej samodzielni i niezależni. Tym niemniej na swojej drodze spotykają dobrych ludzi, nauczycieli i wychowawców, którzy pokazują im jak żyć, jak pracować, jak być szczęśliwym. Ciepłe słowa Biskupa połączone z czytaniem słowa bożego oraz procesją darów przygotowanych przez uczniów Ośrodka nadały wyjątkowy charakter sprawowanej eucharystii.

       Po zakończeniu mszy nastąpiła druga część obchodów, tym razem już na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sławoborzu. I tu dla uświetnienia jubileuszu swoje występy artystyczne zaprezentowali uczniowie.

       Było wesoło, kolorowo, a na twarzach zaproszonych gości widać było uśmiech, wzruszenie, a może nawet i łzy. Bo jakże tu się nie wzruszać, kiedy w takich momentach widać jak bardzo sprawdzają się słowa znakomitego polskiego pedagoga Janusza Korczaka o tym, iż nasze dzieci są naprawdę dobre, że wiele umieją i potrafią dać z siebie niesamowicie dużo.