Archiwum rok szkolny 2016/2017

 Młody Artysto!

Uwaga! Ogłoszenie wyników Integracyjnego Konkursu Plastycznego „PORTRET WSPÓŁCZESNEJ RODZINY”

Drodzy, niezawodni uczestnicy konkursu!

Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Było ich 150 i wybór najlepszych był jak zwykle trudnym wyzwaniem dla komisji. Gratulujemy wszystkim młodym artystom, którzy zdecydowali się zmierzyć z zadaniem przedstawienia współczesnej rodziny i prosimy, by nikt nie czuł się przegranym. Naprawdę nie jest łatwo wygrać w artystycznych zawodach- to jedna z prawd o świecie, którego piękno czeka na rozwój Waszych talentów. Wszystkich laureatów i ich opiekunów serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy i odebranie nagród oraz wyróżnień do siedziby naszej placówki w Sławoborzu, przy ul. Lepińskiej 3, dnia 18 maja 2017 roku. Wydarzenie to będzie miało miejsce w czasie integracyjnego pikniku zorganizowanego z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego będziecie mile widzianymi gośćmi. Początek uroczystości o godz. 10:00, rozdanie nagród około godz. 11. Laureaci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w otwarciu wystawy zapraszamy po odbiór nagród po dniu 18 maja lub kontakt telefoniczny w tej sprawie.

więcej...


"LEŚNE SKRZATY" - co u nas slychać...

więcej...


POZYTYWNIK PEDAGOGICZNY-ZAPRASZAMY

więcej...


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Uroczyste zakończenie roku szkolnego przedszkolaki świętowały wraz z kolegami i koleżankami , którzy zakończyli udział w zajęciach WWRD. Najpierw odbyła się część oficjalna - Pani Dyrektor Danuta Fic wręczyła rodzicom podziękowania, dzieciom dyplomy Super Przedszkolaka oraz nagrody książkowe. Były wspólne zabawy i pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Życzymy dzieciom bezpiecznych wakacji, pięknej pogody i wielu przygód. Rodzicom bardzo dziękujemy za współpracę i trud włożony w wychowanie swoich pociech.


"BARDZO ZDROWA IMPREZA WARZYWNO-OWOCOWA"

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole odbyła się „Bardzo zdrowa impreza warzywno-owocowa”. Było to również podsumowanie programu profilaktycznego „Trzymaj formę”. Imprezę rozpoczęły prezentacje klas o wybranych warzywach i owocach. Były wiersze o cebuli, gra w pomidora, łupanie orzechów, prezentacje multimedialne oraz piosenki, rymowanki o warzywach i owocach. Po rozdaniu pamiątkowych dyplomów i zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się standing party (przyjęcie na stojąco) z warzywami i owocami w roli głównej. Można było skosztować pysznych i zdrowych sałatek warzywnych, koreczków owocowych, surowych warzyw z dipem czosnkowym oraz lemoniadę. Nie małe zamieszanie zrobiła sałatka z pokrzywą dla odważnych. Jednak największe poruszenie wywołał wjazd wózka kelnerskiego zastawionego po brzegi ciastem marchewkowym i ciasteczkami owsianymi bez dodatku cukru. Wszystkie potrawy miały powodzenie zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie przekonali się, że jedzenie może być nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Poczęstunek warzywno-owocowy przygotowali uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej  oraz Zet 4.

organizatorzy: K. Czyrkowska, M. Hamulak, A. Oleszkiewicz


 CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Leśne Skrzaty w roku szkolnym 2016/17 realizowały program przedszkolnej edukacji antytytoniowej  organizowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie. Celem  programu było zwiększenie wrażliwości dzieci i ich rodziców na szkodliwość dymu papierosowego. Dzieci podczas zajęć pracowały z maskotką programu -„ Dinusiem” , który przypominał wszystkim o tym , że warto żyć w pięknym kolorowym świecie i oddychać czystym powietrzem. Przedszkolaki  nie odstępowały Dinka na krok.  Z zainteresowaniem słuchały historyjek Dinusia i wykonywały zadania. Na zakończenie programu dzieci spotkały się z Dinusiem w happeningu podsumowującym realizację programu edukacji antytytoniowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”. Przedszkolaki wraz z rodzicami przemaszerowały ulicami Świdwina z własnoręcznie wykonanym transparentem grupowym z „Ostrzeżeniem Zdrowotnym”. Po marszu organizatorzy konkursu bardzo serdecznie podziękowali Leśnym Skrzatom za udział w finale, wręczyli nagrody i zaprosili do wspólnej zabawy z Dinusiem. Realizacja projektu była dla nas miłym przeżyciem a przede wszystkim bardzo edukacyjnym, kształtującym nawyki zdrowotne, które będą owocowały w codziennym życiu naszych pociech.

 Elżbieta Bździuch


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM...

Nasza Szkoła uczestniczy już od 10 lat w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji jest zachęcanie  rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej  20-minutowego czytania dzieciom. W tym roku przypominano jednocześnie o potrzebie  kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych. W dniu 16.05.2017r odbyło się wspólne czytanie bajek, zorganizowane przy współpracy z panią Renata Biłas bibliotekarką z Biblioteki Gminnej w Sławoborzu. Do wsparcia kampanii społecznej zostali zaproszeni: Starosta Powiatu Świdwińskiego pan Mirosław Majka, Wójt Gminy Sławoborze pan Marcin Książek, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Sławoborzu pan Ryszard Rozwadowski, młodszy aspirant pan Jacek Wasiński  i dyrektor Zespołu Placówek Specjlnych pani Danuta Fic. Zaproszeni goście czytali  „bajki edukacyjne” - dla dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu przy komputerze. Czytanie było poprzeplatane zagadkami i pytaniami ze znajomości bajek. Nauczyciele z naszej szkoły przedstawili inscenizację „Kłótnia kredek – kto jest najważniejszy?”. Uczniom występ nauczycieli bardzo się podobał, nagrodzono ich gromkimi oklaskami. Każda klasa otrzymała nagrodę za udział w konkursie plastycznym „Świat bajek”. Prace były bardzo ciekawe, kolorowe i starannie wykonane. Na koniec nasi uczniowie oraz uczniowie z klasy IIa i IIb z Zespołu Szkół Publicznych zaśpiewali wspólnie piosenkę „Biblioteczny song.” WARTO CZYTAĆ! Czytanie to doskonała forma kontaktu z  dzieckiem.

Organizator: Mariola Hamulak


W RODZINNYM GRONIE

Dnia 18 maja 2017 r. nasza placówka we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej RADOŚĆ ISTNIENIA była organizatorem Dnia Godności w Powiecie Świdwińskim, włączając się w ten sposób w europejskie obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Dzień Godności był tak jak zawsze bardzo radosnym świętem, a naszymi gośćmi były grupy uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych ze Świdwina, z Zespołu Szkół w Sławoborzu- Szkolne Koło Caritas oraz „Stokrotki” , dorośli uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy ze Sławoborza i Świdwina, grupa przedszkolaków z „Chatki Puchatka” w Sławoborzu, grupa taneczna „Pasja” ze Sławoborza, zespół wokalny „Od Stefana” oraz po raz pierwszy w tym roku teatr „Figielek” z Centrum Kultury w Połczynie Zdroju. Większość tych grup gościmy corocznie i cieszymy się, że chętnie do nas przyjeżdżają, by wspólnie miło spędzić czas na integracyjnym pikniku. Występy wokalne dzieci i młodzieży, pokazy tańca, zumba, gry i zabawy ruchowe, malowanie twarzy, spotkanie z klaunem, „magiczne” doświadczenia, loteria fantowa za jeden uśmiech, psy szkolone do dogoterapii, stoisko ze smogolejzerem i narkogoglami, rockowy koncert oraz ulubione przez dzieci wielkie i małe bańki mydlane w nielimitowanych ilościach – to całe mnóstwo atrakcji przygotowanych dla uczestników spotkania. Towarzyszyło mu także uroczyste ogłoszenie wyników Integracyjnego Konkursu Plastycznego „Portret współczesnej rodziny” i wręczenie nagród laureatom. Pełnosprawni uczestnicy spotkania mają cenną szansę na poznanie „innych”, różniących się od nich koleżanek i kolegów, oswojenia się z tą innością i zaakceptowania jej. Stwarzając okazję do wspólnej zabawy, nieskrępowanej aktywności, spontanicznego nawiązywania relacji, mamy nadzieję przyczynić się do tego, by w umysłach młodych ludzi nie narodziły się nigdy bariery wykluczenia i dyskryminacji.

Ewa Klasińska


"MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ"- WYCIECZKA DO SZCZECINA

Dnia 4 kwietnia 2017 roku część uczniów naszej szkoły uczestniczyła w długo oczekiwanej wycieczce do Szczecina. Odwiedziliśmy Centrum Handlowe „Galaxy”, gdzie zostaliśmy zaproszeni do Sali Zabaw „Jupi Park”. Zmęczeni godzinnym hasaniem udaliśmy się z przedstawicielami firmy KFC na obiad  do Pizza Hut,  gdzie mogliśmy spróbować wszystkich smakołyków oferowanych w restauracji. Na pożegnanie dzieci otrzymały koszulki z logo restauracji oraz torby pełne prezentów. Na wycieczkę do Szczecina udaliśmy się dzięki pani Barbarze Kolasińskiej i Małgorzacie Ciućka z Foundation for Corporate Social Responsibility. Foundation for Corporate Social Responsibility ufundowała również zestawy kosmetyków dla wszystkich uczniów naszej Placówki.  Dziękujemy!!!


ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia 2017 roku cały świat świecił na niebiesko - my także. Nasze przedszkolaki dzięki zaangażowaniu rodziców ubrane były na niebiesko. W tym szczególnym dniu z przyjemnością odwiedziły Panią Dyrektor oraz nauczycieli z ZPS w Sławoborzu, w celu podzielenia się wiedzą na temat autyzmu.  Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci z autyzmem, dlatego ważne jest , aby  czuły się one rozumiane i akceptowane w całej społeczności szkolnej. Dzieci z autyzmem posiadają głównie trudności w zakresie kontaktów społecznych, komunikacji, kompetencji emocjonalnych , poznawczych, motorycznych i sensorycznych. W codziennej pracy staramy się podążać za dzieckiem i jednocześnie motywować je do osiągania nowych umiejętności

Elżbieta Bździuch


ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

W dniu 23.03.2017 r z okazji Światowego Dnia Wody uczniowie z klasy IV i V wraz z wychowawcą przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z przedszkola i klasy I-III szkoły podstawowej. Uczniowie mieli możliwość obserwowania, jak również przeprowadzenia ciekawych doświadczeń z wodą np. doświadczenia pokazujące zmiany stanów skupienia, zachowanie się różnych substancji w wodzie. Najwięcej radości i zabawy było podczas kilku „czarodziejskich” pokazów z wodą. Mali ekolodzy dowiedzieli się do czego i komu potrzebna jest woda, w jaki sposób trzeba ją oszczędzać. Zostali poinformowani o konieczności spożywania wody i zdrowych soków. Odbyła się degustacja soku z marchwi (przygotowali go przyszli kucharze, nasi uczniowie z ZSZ) i chipsów jabłkowych. Każda klasa otrzymała suszoną miętę oraz cytrynę do samodzielnego przygotowania smacznego i zdrowego napoju. Na koniec wszyscy złożyli ślubowanie PRZYJACIELA WODY i otrzymali znaczki w kształcie kropli wody. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili i czerpali dużo radości z przeprowadzonych zajęć. Uczniowie z klasy IV i V (Krzysiu, Wicia, Wiki, Natalka, Patryk, Sara, Michał, Dawid, Wiktor) stanęli na wysokości zadania i sprawdzili się jako „młodzi chemicy”. Byłam z nich dumna za ich zaangażowanie w czasie zajęć.

Mariola Hamulak


WARSZTATY „MAJSTERKOWO”

28 marca 2017 roku uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez sieć sklepów Castorama. Podczas warsztatów dzieci poznały strukturę drewna oraz jego właściwości i zastosowanie. Każdy uczestnik samodzielnie tworzył drewnianą skrzynkę na narzędzia lub skrzynię na skarby. Udział w warsztatach obejmował również prezentację multimedialną dotyczącą możliwości wykorzystania materiałów wykonanych z różnych gatunków drewna. Warsztaty pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów, a drewniany wytwory pięknie wykończone już w szkole będą przypominały o miłym pobycie w „Majsterkowie”.

Bożena Jurczyk


"CUDZE CHWALICIE- SWEGO NIE ZNACIE"

Już kolejny raz w naszej szkole odbyła się uroczystość pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Tradycyjnie została podzielona na dwa etapy. Pierwsza część, to konkurs plastyczny, pt. „Szata roślinna w Polsce”, w którym wzięły udział wszystkie klasy z naszej szkoły...od przedszkola do szkoły zawodowej. Prace były bardzo ciekawe, kolorowe i starannie wykonane. Zawierały wiele informacji na temat roślin rosnących w Polsce: lasów, kwiatów polnych, roślin leczniczych, roślinności nadmorskiej i górskiej. Prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, a następnie ocenione w 4 kategoriach wiekowych.W dniu 03.03. 2017r. odbył się drugi etap imprezy- "Konkurs Wiedzy o Polsce", który sprawdzał wiadomości ogólne o naszej Ojczyźnie. W tej części udział wzięło 14 uczniów w 3 kategoriach wiekowych. W dniu 08.03.2017r. odbył się apel, podczas którego wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu plastycznego oraz Konkursu Wiedzy o Polsce. Podczas uroczystości została również przedstawiona prezentacja multimedialna na temat: roślinności chronionej, leczniczej, trującej oraz pochodzącej z polskich pól. Coroczna impreza pod hasłem „Cudze chwalicie swego nie znacie” cieszyła się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Uczniowie mieli możliwość poznania piękna Ziemi Ojczystej. Już dziś jesteśmy ciekawi, co będzie myślą przewodnią kolejnego konkursu...?

Organizatorzy: Mariola Hamulak, Ewa Lesisz 


DZIEŃ WIOSNY

Dnia 22 marca 2017 r. tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Głównymi celami imprezy było zapoznanie uczniów z charakterystycznymi cechami tej pory roku oraz dostrzeżenie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z jej na nadejściem. O godzinie 10:30 cała dziatwa placówki wraz z opiekunami spotkała się w wyznaczonej klasie, gdzie podczas quizu dotyczącego Wiosny, uczniowie mogli wykazać się wiedzą posiadaną na jej temat. Następnie wzięli udział w krótkiej gimnastyce i zabawach ruchowych, przygotowujących do realizacji dalszych, zaplanowanych przedsięwzięć. Po krótkim instruktażu i objaśnieniu, wszystkie zespoły miały ozdobić materiały, z których wykonana i uformowana została suknia dla „Pani Wiosny” – uczniowie wykorzystali do jej zrobienia kwiatki z kolorowego papieru, farby, bibuły i stemple ziemniaczane. Impreza, w której uczniowie brali udział, była wyjątkową okazją do wzajemnego zintegrowania się i osiągnięcia osobistych sukcesów przez każde dziecko. Dzień był bardzo udany, uczniowie zadowoleni z tak spędzonego czasu a na każdej twarzy gościł uśmiech i widać było ogromną radość.

Monika Ławrynowicz, Katarzyna Kotula


WALENTYNKI

W dniu świętego Walentego nic nie może dziać się złego, nikt nie może się dziś złościć bo już nadszedł dzień miłości.

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy dzień świętego Walentego. Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych , jest niewątpliwie poczta walentynkowa. Już od poniedziałku uczniowie robili plakat i kartki. Każdy przygotował się do tego szczególnego dnia z wielkim zapałem. Od środy do skrzynki zaufania każdy mógł wrzucić walentynkę dla swojego wybranka lub wybranki. Uczniowie, zwłaszcza ci najmłodsi nie mogli doczekać się listonosza, który dotarł do naszej szkoły i wręczył pocztę walentynkową.

Monika Ławrynowicz  Bożena Cebula


ACH, CO TO BYŁ ZA BAL!

Aby tradycji stało się za dość, 08.02.2017roku,  przedszkolaki wraz z koleżankami i kolegami z młodszych klas szkoły podstawowej, bawili się na balu karnawałowym. Był to dzień szczególny i długo oczekiwany przez wszystkich. Zabawa rozpoczęła się od prezentacji przebierańców. Na balu więc bawiliśmy się z: księżniczkami, wróżkami, biedronką, sportowcami, rycerzami, piratami, spidermanem, batmanem i policjantem. Nauczyciele porwali wszystkich do szalonych zabaw, tańców i konkursów. Wybierano  króla i królową balu. Komisja na czele z Panią Dyrektor zdecydowała , że królem i królową zostali uczniowie klasy II szkoły podstawowej: Klaudia oraz Radosław. Pani Dyrektor osobiście pogratulowała zwycięzcom, wręczając im korony oraz nagrody rzeczowe. Nie zabrakło zdrowego poczęstunku - tradycyjnie stoły zastawione były owocami i sokami. Kto miał ochotę, mógł skosztować pysznego gofra. Było wiele zabaw z chustą animacyjną Klanzy. Najwięcej emocji dostarczyła nam balonowa siatkówka przy muzyce. Dzieci świetnie bawiły się w towarzystwie swoich pań. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, przebierańcy wraz z paniami utworzyli długi pociąg, który odwiózł zadowolonych uczestników do swoich sal.

Elżbieta Bździuch


„TRZYMAJ FORMĘ”

Dnia 24 stycznia 2017 roku, w ramach programu „Trzymaj formę” odbyła się w naszej szkole kolejna akcja edukacyjna,  promująca zdrowy tryb życia. Pod hasłem  „Smacznie, zdrowo, kolorowo” uczniowie poszczególnych zespołów  przygotowali zdrowe przekąski. Aby uatrakcyjnić ten dzień zespoły  miały przydzielone kolory, zgodnie z którymi miały wykonać przekąskę oraz ułożyć odpowiednią rymowankę. Dodatkowo uczniowie tego dnia ubrali się w przydzielone im kolory. Już od  poniedziałku korytarz szkolny został udekorowany różnymi barwami. Pomysłowość nie miała granic. Wszyscy uczestniczący w  tym przedsięwzięciu z dużym zaangażowaniem przygotowywali zdrowe przekąski. Okazało się, że to co zdrowe może być kolorowe, smaczne i apetyczne.

Koordynator: Barbara Just


POMAGAĆ MOŻE KAŻDY I WSZĘDZIE….

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”.

15 stycznia 2017r. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu biorą w niej czynny udział. Wychowankowie pod bacznym okiem wychowawców przygotowali prace, które przekazali do sztabu WOŚP w Sławoborzu na licytację. Uszyli piękne zabawki-przytulanki, które wsparły całą akcję w kwocie 700zł. Do akcji włączyły się maluchy z naszego przedszkola "Leśne Skrzaty”. Już na początku grudnia dzieci pakowały sianko, którym obdarowywali pracowników Placówki licząc na „grosiki” wrzucane do puszki .Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w naszej szkole włączyli się w akcję Jurka Owsiaka. Cieszymy się, że mogliśmy zasilić konto orkiestry o łączną kwotę 994,81zł.

Elżbieta Bździuch, Edyta Brycka, Agata Dziedzic


KOLEJNY SUKCES NASZEGO PRZEDSZKOLAKA…

W pracy naszego przedszkola zwracamy szczególną uwagę na twórczość plastyczną dzieci, gdyż to dzięki niej dziecko gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze jak i twórcze. Przedszkolaki wykonały kartki bożonarodzeniowe, które zostały zgłoszone do konkursu „Moja kartka bożonarodzeniowa” pod patronatem Starosty Powiatu Świdwińskiego. Jest nam niezmiernie miło, że Pan Starosta wyróżnił kartkę jednego z naszych przedszkolaków, która została przekazana do drukarni. Mateuszek był zachwycony, gdy od Świętego Mikołaja wraz z dyplomem otrzymał własną kartkę bożonarodzeniową w druku cyfrowym.

Elżbieta Bździuch


SZKOLNA WIGILIA

W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem, 21 grudnia miało miejsce spotkanie opłatkowe, zwane szkolną wigilią. Uroczyste, ciepłe, prawie rodzinne spotkanie w tym roku było wyjątkowe, bo po raz pierwszy odbyło się w budynku nowej szkoły. Szkolny hol przemienił się w wielką salę biesiadną i teatralną, bo oczywiście nie zabrakło jasełek. To one tradycyjnie rozpoczynają wigilię i co roku są inne, za każdym razem niepowtarzalnie wzruszające. Potem łatwo już poczuć się jak w domu i dzielić opłatkiem, składając sobie wiele dobrych życzeń. Przy pięknie i smakowicie zastawionych stołach zasiadło około 120 osób. W tym roku byli to uczniowie i pracownicy nie tylko ze Sławoborza, ale także z oddziałów w Świdwinie. Miejsca i życzliwości wystarczyło dla wszystkich, także dla zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych urzędów i szkół oraz rodziców. Są z nami od wielu lat i często przybywają z prezentami, ku radości naszych uczniów...Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy włożyli ogrom swej pracy, by tak piękne spotkanie mogło dojść do skutku.

Ewa Klasinska


KONKURS CZYTELNICZY „BOŻE NARODZENIE W BULLERBYN I U NAS”.

W dniu 14.12.2016 r w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy „Boże Narodzenie w Bullerbyn i u nas”. Polegał on na wykazaniu się znajomością książki z wybranych rozdziałów Do rozwiązania był test z zadaniami zamkniętymi i otwartymi, krzyżówka i wyszukiwanie informacji z tekstu. W konkursie wzięło udział 14 uczniów w 3 kategoriach wiekowych. Święta w Bullerbyn niewiele różnią się od tych naszych, w Polsce.Astrid Lindgren pokazała wspaniały świat dzieci, które przeżywają święta. Konkurs ten wprowadził nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia, w atmosferę świąt rodzinnych, pachnących choinką i wypełnionych radością. Mieszkańcy Bullerbyn w wigilię odgadywali ile ziaren grochu wsypano do butelki, a nagrodą był duży piernik, upieczony przez dzieci. U nas w wigilię szkolną również przeprowadziliśmy konkurs polegający na odgadnięciu ile ziarenek fasoli jest w słoiku. Nagrodą były pierniczki upieczone przez naszych uczniów ze szkoły zawodowej.

Mariola Hamulak


TO WŁAŚNIE MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Boże Narodzenie to taki czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. My także jesteśmy jedną wielką rodziną. W dniu 21.12.2016r. spotkaliśmy się wspólnie przy kolacji. Spotkanie rozpoczęliśmy zaśpiewaniem kolędy, która wprowadziła nas w magię wieczoru. Nie zabrakło również miejsca dla zbłąkanego wędrowca. Po wspólnym kolędowaniu, świątecznych życzeniach, wyśmienitym posiłku i spędzonych radosnych chwilach rozeszliśmy się w doskonałych nastrojach, udając się na przerwę świąteczną, aby wrócić w nowym roku 2017 w pełni sił i z nową energią do pracy i do nauki.

Agata Dziedzic, Edyta Brycka, Cyprian Dembicki


SUKCESY NASZYCH MALYCH ARTYSTÓW

W grudniu 2016 roku przedszkolaki wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławoborzu oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sławoborzu. Celem konkursu było zainicjowanie refleksji dzieci na temat zjawiska przemocy w rodzinie, jednocześnie uświadamiając jak ważne są pozytywne relacje rodzinne i nadanie tym relacjom formy plastycznej. Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy z wyróżnieniem oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe:)

Elżbieta Bździuch


IDZIE, IDZIE ŚWIĘTY Z DŁUGĄ SIWĄ BRODĄ ….

Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. 6 grudnia był dla nas dniem wyjątkowym. Wówczas odwiedził nas tajemniczy Pan z siwą brodą.  Pojawili się również uczniowie, którzy w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Tradycyjnie, jak co roku, tego dnia, panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Czas oczekiwania umilił nam film pt. „Święty Mikołaj”. Wszystkim towarzyszyły świetne humory i świąteczny nastrój. Spotkanie minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

Agata Dziedzic Edyta Brycka Cyprian Dembicki


ANDRZEJKI DLA PRZEDSZKOLA I MŁODSZYCH KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W imieniny Andrzeja, dziewcząt dobrodzieja, z wielką ochotą i wiarą w pomyślność losu najmłodsi uczniowie wspólnie bawili się podczas andrzejek. Były wróżby, wspólne tańce w holu, zamienionym w tym dniu za pomocą świateł i dekoracji w salę dyskotekową. Był poczęstunek: dużo owoców, mało słodyczy, a dla głodnych pyszne tosty domowej roboty. Kto się posilił i wytańczył oraz poznał imię sympatii i inne dobre wróżby, mógł skorzystać z możliwości zmiany wizerunku za pomocą artystycznego makijażu twarzy. Niektórych trudno było poznać po tej przemianie. Komu było za głośno i zbyt tłoczno, mógł schronić się w cichszym kącie którejś z klas i odpocząć choć chwilę. Udanymi andrzejkami rozpoczęliśmy magiczny czas jesienno- zimowych atrakcji

Ewa Klasińska


BEZPIECZNY KONTAKT Z PSEM

„Pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie"/J. Billings /

Każdy z nas od dzieciństwa marzy o dobrze wychowanym psie, który nie tylko słucha i wykonuje polecenia ale jest naszym dobrym przyjacielem. Te marzenia mogą się spełnić i zależą w duże mierze od nas samych. Jak bezpiecznie zachować się w obecności psa i nie narazić się na ugryzienie? Kiedy i jak można głaskać czworonogi? Tego między innymi dowiedzieli się najmłodsi wychowankowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu, podczas warsztatów organizowanych z okazji Światowego Dnia Zwierząt. W roli głównej wystąpił pies rasy Labrador Retriever o imieniu Peira i jego opiekun- dogoterapeuta. Doskonale wyszkolony pies, zachwycał widownię wykonywanymi sztuczkami, a jego opiekun opowiadał o tym, jak należy się zachować, by kontakt z psem był bezpieczny. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się wielu praktycznych rzeczy. Przede wszystkim tego, że nie każdy pies lubi kontakt z obcymi i nie każdy lubi być głaskany. Dowiedziały się też, jak odczytywać sygnały wysyłane przez zwierzęta. Ćwiczyły także jakie postawy należy przyjąć w przypadku ataku psa. Uczniowie dowiedzieli się również, iż posiadanie psa to wielka odpowiedzialność. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, iż pies jest istotą żywą, która czuje tak jak my i absolutnie nie można stosować wobec niego żadnych form przemocy.

Anna Kowhan- Wiśniewska


TEATR KURTYNA Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

Dnia 25 listopada 2016r. mieliśmy okazję  gościć  w progach naszej placówki ludzi z niezwykłą pasją, wyobraźnią, talentem i poczuciem humoru- aktorów Teatru Kurtyna. Najmłodsi uczniowie Ośrodka obejrzeli bajkę  pt. „Świat według Reksia” przedstawiającą historię przyjaźni dziewczynki i psa. Zwracano tu m.in. uwagę na aktywne wykorzystanie czasu wolnego, zapobieganie agresji, kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt oraz szacunku do osób starszych i opiekunów. W trakcie spotkania uczniowie brali  czynny udział w spektaklu. Włączyli się we wspólny śpiew  i taniec pod wodzą aktorów. Wspomnienia z tego wydarzenia na pewno długo pozostaną  w ich pamięci.

Anna Kowhan- Wiśniewska


ŚNIADANIE DAJE MOC

Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, w dniu 8 listopada 2016 r. najmłodsi uczniowie nasze szkoły wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc!”. Zależało nam, aby wspólnie przygotowany i spożyty posiłek połączyć z przypomnieniem przede wszystkim ważnej roli śniadania, zwłaszcza dla młodych, rozwijających się organizmów, ale także zasad zdrowego odżywiania, wartości odżywczych warzyw, owoców i wybranych produktów. Bardzo dużą uwagę poświęcono także na kwestię higieny podczas przygotowywania posiłków. Dzięki wspólnej pracy na naszych szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno- owocowe i wiele gatunków pieczywa. Nie zabrakło również świeżo wyciskanych soków oraz samodzielnie upieczonego chleba razowego na zakwasie. W klasie 1-3 odbył się konkurs plastyczny pt. „Piramida zdrowia”. Klasy częstowały się nawzajem i dzieliły swoimi wiktuałami. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów, ale również wzmocniły integrację szkolnej społeczności.

Anna Kowhan- Wiśniewska


BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA

Dnia 27 października 2016r. dzieci z klasy 1-3 szkoły podstawowej oraz z Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych nr 5 i 6  wzięły udział w spotkaniu z Panem Policjantem Jackiem Wasińskim z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie. Nasz gość omówił zasady zachowania się na drodze, w domu czy też na podwórku. Przestrzegał także dzieci przed zagrożeniami,jakie niosą ze sobą rozmowy z nieznanymi osobami. Poznali najważniejsze znaki drogowe i alarmowe numery telefonów. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci zadawały pytania, na które pan policjant chętnie odpowiadał. Na koniec uczniowie otrzymali odblaski, plany zajęć, na którym znajdowała się informacja dotycząca bezpieczeństwa oraz Elementarze Bezpieczeństwa. Uczniowie podziękowali Panu policjantowi za ciekawą lekcję.Miejmy nadzieję, że będą pamiętać o radach udzielonych przez policjanta a tym samym czuć się bezpieczniej w domu, w szkole, na podwórku i ulicy.

Anna Kowhan- Wiśniewska


„LEŚNE SKRZATY” – KTO TO TAKI?

W dniu 21 października 2016r. została w drodze konkursu wyłoniona nazwa przedszkola, które od tego dnia funkcjonuje jako „Leśne Skrzaty”. W tym także dniu wszystkie przedszkolaki poprzez akt uroczystego i symbolicznego pasowania stały się członkami społeczności szkolnej. Swoje miejsce znajdą tu dzieci tak niepełnosprawne intelektualnie, jak i ruchowo. Edukację, wychowanie i opiekę zapewnia wykwalifikowana kadra: nauczyciele wychowania przedszkolnego, psycholog, logopeda, oligofrenopedagodzy. Należy pamiętać, iż  do przedszkola przyjmowane są dzieci na podstawie podania złożonego przez rodziców (prawnych opiekunów), do którego załącza się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Publiczną Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną. W pracy z dziećmi wykorzystywane są różnorodne formy i metody terapeutyczne umożliwiające wielozmysłowe poznawanie świata. Kluczowe w pracy są elementy wielu aktywnych metod, między innymi: Metody Dobrego Startu, Integracji Sensorycznej, Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Knilla, Porannego Kręgu, Muzykoterapii, terapii behawioralnej. Programy przygotowywane są indywidualnie z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych i potrzeb każdego dziecka. Praca w przedszkolu zorganizowana jest w taki sposób, by zachować naturalny rytm dnia, co oznacza, że jest odpowiedni czas na działalność dydaktyczno-wychowawczą, terapie indywidualne, posiłki oraz odpoczynek i regenerację sił.

mgr Magdalena Świst-Madejek


HALLOWEEN! WSZYSCY LUBIMY SIĘ BAWIĆ….

Dnia 26 października 2016r. w internacie zorganizowaliśmy Halloween. Jest to jeden z wielu najbardziej wyczekiwanych dni w roku Dzieci uwielbiają przebieranki, których nie zabrakło również u Nas. Ich kreatywność bywa czasem nieposkromiona. Były zombie, wampiry, diabły, czarownice, mumie. Wszyscy zadbaliśmy o mroczny nastrój. Były wielkie, pomarańczowe dynie, nietoperze z papieru oraz lampiony. Zmęczeni i głodni wychowankowie mogli uzupełnić swoje siły pysznościami, które wcześniej przygotowali z wychowawcami. Na koniec czas umiliła nam bajka pt. „Hotel Transylwania”, która spodobała się zarówno młodszym jak i starszym. Podczas takich zajęć staramy się rozwijać umiejętność pracy zespołowej, ciekawość poznawczą, kreatywność, gotowość do podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej. Kształtujemy  postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur. Halloween organizujemy wcześniej, aby dzieci mogły przygotować się i wyciszyć przed dniem Wszystkich Świętych. W Dzień Zaduszny wspólnie idziemy na cmentarz, rozmawiamy z dziećmi o bliskich, którzy odeszli.

Agata Dziedzic, Edyta Brycka, Cyprian Dembicki


PRZYJMOWANIE NOWYCH UCZNIÓW DO SZKOLNEJ SPOŁECZNOŚCI.

Dnia 21 października miała miejsce coroczna  uroczystość przyjmowania nowych uczniów do społeczności szkolnej. Każdy nowy uczeń wpisuje się do pamiątkowej księgi, każdemu mówimy „dobrze, że jesteś” i życzymy powodzenia w szkolnej edukacji. W tym roku po raz pierwszy z ogromną radością powitaliśmy także przedszkolaków. Bartek, Lidia, Lena, Damian, Jaś i Mateusz uczęszczają od września do nowo powstałego oddziału przedszkolnego. Są najmłodsi i otoczeni wyjątkową troską swojej wychowawczyni i innych pracujących z nimi osób. Przyjmowanie do społeczności szkolnej było ich pierwszym publicznym wystąpieniem, z którym dzielnie sobie poradzili.

Ewa Klasińska


ŻELIMUCHA - WARSZTATY

6 października 2016 roku uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu odwiedzili Zieloną Farmę i wzięli udział w zajęciach, które przybliżyły rolę i znaczenie ziemniaka w życiu człowieka. Były to warsztaty  pod nazwą „W krainie pieczonego ziemniaka”. Nasi uczniowie zobaczyli, gdzie rośnie ziemniak, w jaki sposób się go zbiera,do czego możemy wykorzystać popularną „pyrę”, co się z niej robi oraz które zwierzęta z Zielonej Farmy lubią ziemniaki i w jakiej postaci. Program zajęć obejmował następujące obszary: poznanie historii ziemniaka, udział w tradycyjnych wykopkach, samodzielne  przygotowanie ziemniaków do upieczenia w ognisku, wykonanie ziemniaczanego stworka oraz lalek z siana i słomy, na zakończenie prawdziwa rozkosz, smakowanie upieczonych ziemniaków. Smak pieczonego ziemniaka prosto z ogniska oraz piękno kolorowej jesieni uczniowie zapamiętają na długo.


50 LAT MINEŁO…ZŁOTY JUBILEUSZ ISTNIENIA SZKOŁY SPECJALNEJ W SŁAWOBORZU

22 wrzesień 2016r. to dzień ważny zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i wszystkich pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sławoborzu. W tym bowiem dniu ośrodek kształcenia specjalnego obchodził 50 rocznicę swego istnienia. Przez długie lata funkcjonował pod nazwą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a od 2013 jest to Zespół Placówek Specjalnych. Ten szczególny czas świętowania rozpoczęliśmy uroczystą mszą w sławoborskim kościele pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Krzysztofa Włodarczyka.  Po zakończeniu mszy nastąpiła druga część obchodów, tym razem już na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sławoborzu. I tu dla uświetnienia jubileuszu swoje występy artystyczne zaprezentowali uczniowie. Dużo emocji dostarczył montaż muzyczno-mimiczny, który mimo iż pozbawiony słów przekazał wiele treści, sprawił iż pojawiło się wzruszenie, może nawet i łzy. Następnie pani Dyrektor Danuta Fic przybliżyła wszystkim zgromadzonym gościom historię Ośrodka. Zaglądanie w stare karty historii, to jednocześnie doskonały czas na słowa podziękowania dla byłych pracowników SOSW, które Pani Dyrektor skierowała do zaproszonych emerytów. W dalszej części słowa uznania oraz serdeczne życzenia przekazali zaproszeni goście. Ostatnia część obchodów miała miejsce już na terenie Zespołu Placówek Specjalnych, gdzie nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy stanowiącej symbol istnienia już od 50 lat tejże placówki. Kluczowym momentem spotkania było jednak otwarcie nowo powstałego budynku szkoły, dzięki któremu baza lokalowo-dydaktyczna placówki powiększyła się zapewniając lepsze warunki edukacji. Po uroczystym otwarciu i poświęceniu nowej szkoły wszyscy zaproszeni goście udali się na zwiedzanie Ośrodka oraz na przygotowany poczęstunek

mgr Magdalena Świst-Madejek


SPRZĄTANIE ŚWIATA

21 września wzięliśmy udział w ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie Świata”. "Podaj dalej - drugie życie odpadów" pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. W działaniu wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Uczestnicy akcji wyposażeni w worki i rękawice ruszyli porządkować teren wokół szkoły. Tegoroczne sprzątanie świata zakończyło się konkursem. Każdy zespół miał za zadanie zaproponowanie hasła związanego i przedstawienia go w formie plakatu. Wszystkie prace będzie można oglądać na szkolnym korytarzu już od 25 września. Serdecznie zapraszamy

Monika Ławrynowicz  Bożena Cebula


 POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW 11.09.2016r. TOPORZYK

Zgodnie z corocznym zwyczajem także i w tym roku Zespół Placówek Specjalnych zaprezentował się na Dożynkach Powiatowych zorganizowanych w Toprzyku. Przygotowane zostało stoisko, które przyciągało z daleka swoimi barwnymi ozdobami, pracami wykonanymi przez uczniów, czy wreszcie kącikiem dla dzieci, gdzie można było wziąć udział w loterii z nagrodami lub pomalować twarz. Nie zabrakło także gier i zabaw o charakterze sportowym poprowadzonych przez nauczycieli naszego ośrodka. Artystyczny wystrój stoiska, domowe przysmaki oraz nuta sportowej rywalizacji sprawiły, iż zostaliśmy dostrzeżeni przez czujne oko komisji konkursowej i zajęliśmy III miejsce. Włożony w przygotowanie stoiska wysiłek przyniósł pozytywne rezultaty, a tym samym dobry nastrój wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia. Zachęceni sukcesem będziemy odważniej podejmować kolejne wyzwania edukacyjne i artystyczne.


ROZPOCZECIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

1 września 2016r. punktualnie o godzinie 9.00 miała miejsce uroczysta  inauguracja  nowego roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Placówek Specjalnych   w Sławoborzu. Pani dyrektor Danuta Fic z radością powitała wszystkich uczniów wraz  z przybyłymi w ten dzień licznie rodzicami. Życzyła wielu sukcesów, wspólnych osiągnięć, dobrych pomysłów i zaangażowania, które zawsze przynosi dobre rezultaty. Okazuje się bowiem, iż będzie to rok zarówno ciekawy, przepełniony ważnymi wydarzeniami, jak 50-lecie istnienia placówki, czy otwarcie nowo powstałego budynku szkoły, a także atrakcyjny pod względem doświadczeń edukacyjnych. Pierwszy dzień w szkole to dla wielu naszych uczniów spore zmiany – nowe otoczenie, nowa klasa, czy nowi wychowawcy. Ale jak powiedział pan Wicestarosta Zdzisław Pawelec to także czas, w którym rozbudowa szkoły umożliwi pracę, a przede wszystkim naukę w bardzo dobrych warunkach. Z tą optymistyczną myślą zaczynamy nowy rok szkolny.