Archiwum rok szkolny 2014/2015

Zapraszamy do nowego działu w galerii

(zasoby archiwalne 2007-2012)


LISTA OSÓB  NAGRODZONYCH

W INTEGRACYJNYM KONKURSIE 

FOTOGRAFICZNO- PLASTYCZNYM

"RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ"

więcej...


Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Rok szkolny 2014/15 żegnaliśmy dwa dni. Zasłużyli na takie świętowanie zwłaszcza absolwenci Szkoły Przysposabiającej do Pracy, którzy spędzili w Ośrodku wiele szczęśliwych lat. Trudno było uwierzyć, że we wrześniu już ich z nami nie będzie. W niejednym oku zakręciły się łzy wzruszenia...Pożegnaliśmy także absolwentów Gimnazjum, z nadzieją spotkanie ich po wakacjach w Szkole Zawodowej. W czwartek, 25 czerwca wybraliśmy się do kina, a potem spędziliśmy bardzo miłe popołudnie i wieczór przy ognisku. W piątek oficjalnie powitaliśmy upragnione wakacje, odbierając świadectwa, dyplomy, nagrody ...


Wyjazd klas SPdP do gospodarstwa agroturystycznego w Gosławiu.

W dniach 9-12 czerwca uczniowie z klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Sławoborzu po raz kolejny gościli w Gosławiu, zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym. Aktywnie i zdrowo spędzili wolny czas w wiejskich okolicznościach przyrody, a także zwiedzili pobliski Trzebiatów i wybrali się tradycyjnie do Kołobrzegu. Tych kilka dni udanego, beztroskiego wypoczynku było nagrodą za kilka lat koleżństwa.


 Rajd PTTK

W dniu 16 czerwca bieżącego roku w ZPS w Sławoborzu odbyła się zorganizowana przez opiekunów szkolnego koła PTTK p. A. Wróblewską i p. A. Brudzińskiego przy pomocy Świdwińskiego Oddziału PTTK impreza terenowa. Po przywitaniu wszystkich zebranych uczestników głos zabrała p. E. Grabińska, prezes Świdwińskiego Oddziału PTTK, która dokonała uroczystego włączenia w szeregi PTTK nowych członków rozdając im znaczki i legitymacje. Następnie przekazała sprzęt sportowy dla naszego szkolnego koła PTTK. Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa. Nasi uczniowie podzieleni na zespoły pod opieką swoich nauczycieli wyposażeni w mapy i koperty z zadaniami wyruszyli w trasę, której celem było odnalezienie skarbu. Po drodze czekało na nich wiele, czasem niełatwych, zadań. Szczęśliwie wszystkim udało się przejść zaplanowaną trasę i odnaleźć skarb. Następnie rozpoczęła się piknikowa część zabawy z ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i konkursami z atrakcyjnymi nagrodami. Podczas zabawy dzieciom i dorosłym dopisywały bardzo dobre humory i już dziś z niecierpliwością wszyscy czekamy na kolejną imprezę.

A. Brudziński


  

 PROJEKT EDUKACYJNY W ZPS W SŁAWOBORZU- "UKŁAD SŁONECZNY

Od 02 lutego 2015r. do 31 maja 2015r. w naszej szkole realizowaliśmy projekt edukacyjny, pt. UKŁAD SŁONECZNY". Celem projektu było:

  • poszerzenie i pogłębienie wiedzy o planetach Układu Słonecznego
  • przestrzenne przedstawienie Słońca i planet, zgodnie z ich położeniem, zachowaniem proporcji wielkości
  • zaznajomienie z pojęciami i zagadnieniami z dziedziny fizyki, chemii, geografii
  • rozwijanie motywacji do zdobywania wiedzy z zakresu fizyki, chemii, geografii
  • zachęcanie do poznania oraz obserwowania zjawisk i procesów zachodzącychw przyrodzie (fizyka, chemia)
  • rozbudzanie zainteresowania wszechświatem
  • poznanie praw fizycznych regulujących życie na ziemi
  • doskonalenie umiejętności plastycznych, manualnych.

 


 "Colgate-życie bez próchnicy"

' width=3 czerwca 2015 roku w świdwińskim oddziale Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu odbyło się spotkanie pod hasłem "Życie bez próchnicy". O tym, że warto dbać o higienę jamy ustnej przekonywała naszą młodzież zaproszona na tę okoliczność pani dr Marta Mirska - Miętek, lekarz stomatolog oraz asystentka pani Katarzyna Zawadzka. Podczas spotkania z uczniami Pani doktor przedstawiła  prezentację multimedialną na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej, opowiedziała o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz konsekwencjach nie leczenia zębów. Zachęcała do regularnego odwiedzania gabinetów stomatologicznych. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał upominek – zestaw do pielęgnacji jamy ustnej. Fundatorem zestawów była firma COLGATE PALMOLIVE POLSKA. W ramach społecznej odpowiedzialności biznesu Firma Colgate wsparła nasz projekt na rzecz niepełnosprawnych wychowanków naszej placówki. Jesteśmy wdzięczni za Państwa otwartość na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza niepełnosprawnego. Bardzo dziękujemy pani dr Marcie Mirskiej - Miętek  oraz jej asystentce za przybycie, była to ciekawa lekcja dla nas wszystkich dbających o piękny zdrowy uśmiech oraz dla tych, którzy zapominają o tym jak ważne są zdrowe zęby. Dziękujemy Paniom za zrozumienie i chęć pochylenia się nad potrzebami uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.


Dzień Dziecka

1 czerwca 2015 roku wychowankowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka odwiedzili świdwińskie przedsiębiorstwo BIS – PAK spółka z o.o. - wiodącego producenta opakowań jednorazowych. Podczas zwiedzania uczniowie dowiedzieli się, że w 2006 roku zbudowano nowy zakład produkcyjny o powierzchni 1600 metrów kwadratowych, w którym obecnie wykorzystuje się 20 najwyższej jakości wtryskarek.Całe spotkanie z przedstawicielkami firmy BIS-PAK przebiegało w niezwykle ciepłej atmosferze. Następnie przedstawiciele firmy, której właścicielem jest Pan B. Zajdecki sprawili wszystkim wychowankom ogromną niespodziankę i niezwykłą radość obdarowując ich wyjątkowo bogatymi prezentami. Pragniemy serdecznie podziękować Panu Zajdeckiemu oraz wszystkim pracownikom firmy za otwartość i zrozumienie potrzeb dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych i objęcie opieką sponsorską naszych uczniów w tak radosnym dla nich dniu. Państwa hojność i dobroć jest dowodem na to, że nie pozostajemy osamotnieni w naszych codziennych wychowawczych zmaganiach. To dzięki Państwu szkolny świat naszych niepełnosprawnych wychowanków stał się dzisiaj bardziej radosny.Tą drogą raz jeszcze w imieniu wychowanków Zespołu Placówek Specjalnych serdecznie dziękujemy. Jesteśmy wdzięczni za to ,że w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu Państwa firmie pomaga w realizacji projektów wspierających rozwijanie szczególnej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza niepełnosprawnego.

Bożena Jurczyk


Sławoborze biega...

Uczniowie z naszej szkoły brali udział w biegach organizowanych przez Zespół Szkół Publicznych w Sławoborzu w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska biega”. Nasz uczeń, Adam Gaworczyk zwyciężył w swojej kategorii wiekowej, rywalizując z rówieśnikami ze szkoły masowej. Cieszy nas sukces Adama, tym bardziej, że w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na podobnym dystansie. Dobrze pobiegli także młodsi uczniowie: Tomasz Adamczyk, Mateusz Michałowski, Krzysztof Kot, Wiktoria Rusek, zajmując miejsca niedaleko za podium. Wszystkim ogromnie gratulujemy. Także tym, którzy jak Sara Nartanowicz, byli bardzo dzielni i ukończyli swój bieg mimo wielkiego zmęczenia…


VIII Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

20 maja 2015 r. po raz ósmy świętowaliśmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Po raz pierwszy współorganizatorem imprezy było Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej RADOŚĆ ISTNIENIA, działające przy naszej placówce. Był to bardzo radosny i bogaty w wydarzenia dzień. Gościliśmy dzieci i młodzież ze świdwińskich szkół podstawowych oraz uczniów ze szkoły masowej w Sławoborzu. Przybyli także uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy ze Sławoborza, Świdwina i Połczyna Zdroju. Ucieszyli nas swą obecnością uczniowie z kołobrzeskiego „Okruszka”. Ogłoszone zostały wyniki Integracyjnego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego „Razem możemy więcej”. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać występy teatralne, taneczne, wokalne. Na scenie zaprezentował się pięknie zespół „Pasja” ze Sławoborza,, teatr „Recepta” z Kowalek, rockowo zagrała grupa „Od Stefana”, zaśpiewały „Stokrotki”. Można było wyszaleć się na placu zabaw, wziąć udział w grze „Zagraj ze mną w bezpieczeństwo” lub po prostu spotkać się z przyjaciółmi i zawrzeć nowe znajomości. Był to dzień bez barier, dzień radosnej, swobodnej integracji. Przekonaliśmy się, ze razem możemy świetnie się bawić i coraz lepiej poznawać i szanować siebie nawzajem...


Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

27 marca 2015r. w naszej szkole miał miejsce kolejny finał imprezy pod hasłem: „CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE…”przygotowany przez panią Mariolę Hamulak, Ewę Lesisz, Annę Stolarską. Tradycyjna uroczystość została poprzedzona testem wiedzy o Polsce oraz przygotowaniem prac na konkurs plastyczny pt.: „Regiony turystyczne w Polsce”. W trakcie imprezy zostały ogłoszone wyniki obu konkursów oraz wręczone nagrody i dyplomy. Uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą o Polsce i pokazać jej piękno (tradycje, piękne krajobrazy, wybitnych Polaków, kulturę narodową).Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w tym projekcie a prace dzieci zostały wyeksponowane w szkolnej stołówce. Nasz projekt zakończył się degustacją tradycyjnych potraw polskich przygotowanych przez uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod kierunkiem pani Anny Oleszkiewicz oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką pani Ewy Gajewskiej i pani Joanny Zatorskiej.


Śniadanie wielkanocne

Przed Wielkanocą corocznie w naszej szkole zasiadamy do wspólnego, tradycyjnego śniadania. W klimat Świąt wprowadziły nas wiosenne dekoracje i smak wielkanocnych potraw. Nad duchowym wymiarem przeżywania czuwał ksiądz Piotr. Życzyliśmy sobie wesołych i pogodnych Świąt. W czasie śniadania pan Cyprian Dembicki i pani Ela Bżdziuch ogłosili wyniki konkursu na wielkanocne ozdoby. Była to dodatkowa radość, bo laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.


Dzień wiosny

20 marca w naszej szkole zorganizowaliśmy uroczyste powitanie wiosny. Już z samego rana uczniowie otrzymali list od Pani Wiosny. Każdy zespół miał do wykonania kilka zadań. Najstarsi uczniowie naszej szkoły przygotowywali słomianą kukłę- Marzannę. Do jej wykonania użyli tylko ekologicznych materiałów. Młodsi rozwiązywali zagadki i rebusy. Potem wszyscy razem przemaszerowaliśmy w pochodzie, aby spalić tą „złą zimę". A wiecie skąd wziął się ten zwyczaj? Wielu historyków uważa, że zwyczaj topienia słomianej kukły pojawił się w Polsce wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Kukła uosabiała wówczas nie tylko zimę, ale też wszystkie nieszczęścia i zło. Aby się ich pozbyć lalkę topiono bądź palono. Obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, którą nazywano Białą, Czarną lub Śmiertną. Mieszkańcy wieszali Marzannę na kiju, potem ścinali jej głowę i rozrywali na strzępy. Na końcu palili albo wrzucali do rzeki. Kiedy podczas rytuału ktoś z uczestników  potknął się albo upadł, odczytywano to, jako zły zwiastun. Oprócz Polaków obrzęd ten obchodzą także Czesi i Słowacy.


Gdy o zdrowie dbamy zawsze czyste ręce mamy!

Pamiętamy o ich myciu, gdyż to ważne w zdrowym życiu.

W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Czystych Rąk Carex. Program jest realizowany pod patronatem Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Jego głównym celem jest przekazanie wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia, a także wyrabianie u dzieci prawidłowych nawyków związanych z higieną rak, których stosowanie pomoże skutecznie ustrzec się przed infekcjami oraz innymi chorobami. W ramach programu otrzymaliśmy materiały edukacyjne, które przybliżyły uczniom temat właściwej higieny rąk w jak najbardziej przyjazny sposób i uwrażliwiły na codzienne sytuacje, w których jesteśmy narażeni na kontakt z bakteriami. A te możemy pokonać myjąc ręce. Działania przez nas podjęte odbyły się przy wielkim wsparciu i aprobacie Dyrekcji szkoły, która wie jak ważna jest higiena i zdrowie naszych podopiecznych.

Anna Kowhan- Wiśniewska


Spotkanie z Policjantem

Dnia 24 lutego 2015r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie – panią sierż. sztab.  Katarzynę Kopacz- z zespołu ds. nieletnich, która spotkał się z uczniami naszej szkoły. Pierwsza część spotkania odbyła się z uczniami klas I-III szkoły podstawowej, druga zaś z uczniami klasy III gimnazjum i I zasadniczej szkoły zawodowej. Spotkania rozpoczęły się od wyjaśnienia, na czym polega praca policjanta. Następnie uczniowie klas wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa. Tematem rozmowy była również cyberprzemoc, Internet, korzystanie z telefonu komórkowego w celu uświadomienia uczniom zagrożeń płynących z ich nieodpowiedniego użytkowania. Starsi uczniowie mieli okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Pogadanka miała charakter aktywny. Policjantka zadawała uczniom pytania dotyczące poruszanych problemów. Pod koniec spotkania to uczniowie mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dyrekcja, Grono Pedagogiczne a przede wszystkim Uczniowie, pragną złożyć serdeczne podziękowania pani Katarzynie Kopacz za wizytę w naszej szkole i przeprowadzenie pogadanek z uczniami na tak ważne tematy.

Anna Kowhan- Wiśniewska

Krzysztof Wiśniewski


Chór Kameralny CANZONA CK 105 w Koszalinie pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza kolęduje z uczniami Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu

W czwartkowy wieczór, 15 stycznia 2015r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławoborzu odbył się koncert kolęd i pastorałek. W świąteczny nastrój przenieśli nas uczniowie z Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu, które pod kierunkiem Ewy Lesisz i Anny Stolarskiej rozpoczęły wspólne kolędowanie. Drugą część - na którą wszyscy czekaliśmy- uświetnił swoim występem chór kameralny CANZONA CK 105 w Koszalinie pod dyrekcją Radosława Wilkiewicza. W repertuarze znalazło się piętnaście kolęd i pastorałek. Wykonawcy sprawili, że koncert kolęd stał się prawdziwą ucztą duchową dla wszystkich.

Serdeczne podziękowania należą się też sławoborskiej publiczności, która  wspierała  artystów gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że wspólne kolędowanie w naszej  Gminie  nigdy nie zaginie i stanie się tradycją.

Ewa Lesisz


"Trzymaj formę" 

Dnia 09 stycznia w ramach programu ,,Trzymaj formę” pielęgniarka szkolna pani Anna Witek dokonała pomiaru ciśnienia krwi wszystkim uczniom i nauczycielom w naszej szkole.

 

 


Spotkanie opłatkowe

19 grudnia w naszej szkole panowało wielkie poruszenie. Od rana czuć było świąteczną atmosferę, którą pogłębiał jeszcze świąteczny wystrój i zapach wigilijnych potraw. W podniosłej atmosferze uczestnicy Wigilii Szkolnej złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia i podzielili się opłatkiem. Po ciepłych życzeniach wszyscy spotkali się przy wigilijnych stołach i śpiewali kolędy. Wigilia to chwile pełne niezwykłej magii, uroku i radości. Zapewne wszyscy będziemy ją długo pamiętać. 


 Andrzejkowa zabawa

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie uczą szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają dziecięcą wyobraźnię, pozwalają na chwilę oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat zabawy, marzeń i fantazji. Ten niezwykły czas miał miejsce w naszej szkole 28 listopada, kiedy to sale i korytarz wypełniły się andrzejkowymi przebierańcami. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serca, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróż był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Oprócz wróżb i przepowiedni nie zabrakło dobrej muzyki i tańców. Królowały oczywiście najnowsze hity z list przebojów, ale i przy tych trochę starszych nie ustawały szaleństwa na parkiecie. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni nabierali sił przy zastawionych łakociami stołach.


Szkolny konkurs matematyczny 

25 listopada w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny. W konkursie brali udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej. Konkurs składał się z dwóch etapów, etap pierwszy to część teoretyczna, etap drugi to część praktyczna. Organizatorkami konkursu były panie Ewa Gajewska i Mariola Hamulak.


Szkolna akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 7 listopada miała miejsce w naszej szkole patriotyczna uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Przygotowały ją panie: Ewa Lesisz i Anna Stolarska, które wraz z uczniami przypomniały nam trudną drogę naszego kraju do wolności. Prezentacja multimedialna, montaż słowno- muzyczny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pozwoliły nam wspólnie świętować.


Śniadanie daje moc

7 listopada  nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". Uczniowie każdej klasy przynieśli produkty spożywcze potrzebne do przygotowania śniadania. Wszyscy chętnie brali udział w  przygotowaniu kanapek, przekąsek oraz dekoracji stołu. Robienie kanapek dało uczniom dużo frajdy, mogli dzielić się z innymi swoimi produktami, próbować nowych smaków a także porozmawiać o tym dlaczego śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem.


Warsztaty-Majsterkowo

21 października uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu uczestniczyli w warsztatach „Majsterkowo” organizowanych przez sieć sklepów Castorama. Podczas warsztatów dzieci poznały strukturę drewna oraz jego właściwości i zastosowanie. Każdy uczestnik samodzielnie tworzył drewniany stojak na kubki. Udział w warsztatach obejmował również prezentację multimedialną dotyczącą możliwości wykorzystania materiałów wykonanych z różnych gatunków drewna. Warsztaty pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów, a drewniany stojak na kubki będzie przypominał o miłym pobycie w „Majsterkowie”. 


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 12 października w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni nauczyciele, oraz pracownicy naszej szkoły. Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel. Były wiersze, rymowane życzenia oraz piosenki wykonane przez szkolne solistki. Każdy z nauczycieli i pracowników szkoły dostał uroczy upominek wykonany przez uczniów na zajęciach technicznych. Swoim występem scenicznym oraz kwiatami młodzi artyści podziękowali nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie.


Jesienne warsztaty

Drugiego października uczniowie z Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych pod opieką p.Barbary Just i p.Moniki Ławrynowicz, wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego "Zakątek" w Rogalinie. Gościnni gospodarze, w tym roku zgromadzili i przygotowali dary jesieni, z których można było wyczarować prawdziwe cuda-zwierzęta, ludziki i różne cudaczki. Piękna pogoda, sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, po których kiełbaski pieczone przy ognisku smakowały szczególnie. Każdy uczestnik wyjazdu został obdarowany przez gospodarzy pysznymi jabłkami i gruszkami. To był bardzo miły dzień. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także odwiedzimy ten gościnny "Zakątek"


Sprzątanie świata

19 września włączyliśmy się po raz kolejny w coroczną akcję "Sprzątania świata". Tym razem przebiegała pod hasłem "Turysto, szanuj środowisko" Teren wokół Ośrodka w Sławoborzu bardzo dobrze nadaje się do uprawiania turystyki pieszej. Sprzątaliśmy okoliczny las, drogi dojścia nad rzekę i jezioro. Wysnuliśmy wspólny wniosek - z roku na rok zbieramy mniej śmieci. To napawa optymizmem, że  rośnie świadomość ekologiczna użytkowników tych terenów. Po pracy tradycyjnie posilaliśmy się pieczonymi kiełbaskami. Dobre humory i apetyty bardzo nam dopisywały. W Świdwinie nasi koledzy i koleżanki również przeprowadzili taką akcję. Koordynatorem akcji w Sławoborzu była Pani Mariola Hamulak a w  Świdwinie Pani Monika Ławrynowicz. 


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Pierwszego września o godzinie 9.00 powitaliśmy nowy rok szkolny w wyjątkowo licznym gronie. Przybyło nam wielu nowych uczniów, co bardzo nas cieszy. Świadczy to o atrakcyjności naszej oferty edukacyjnej i dostosowaniu jej do potrzeb środowiska. Pani dyrektor Danuta Fic życzyła wszystkim uczniom, rodzicom i kadrze wielu sukcesów i satysfakcji z pracy.

Na pewno będzie to bardzo pracowity rok szkolny. Z doświadczenia wiemy, że przyniesie oprócz trudów również dużo radości i zadowolenia z podejmowanych działań.