Archiwum rok szkolny 2013/2014

 


Zapraszamy do wirtualnych odwiedzin naszej Placówki w dziale Galeria

 

 


Wyjazd do Domasłowic

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego. Czerwcowe, kilkudniowe wyjazdy tych klas pomału stają się tradycją. Tym razem gościliśmy w „Leśnym Dworku” w Domasławicach koło Darłowa , w posiadłości pani Lidii Szymańskiej i Kazimierza Furgały, taty naszej uczennicy. Był to bardzo udany, przedwakacyjny wypad. Zapewniła go gościnność gospodarzy, a także letnia pogoda i wiele atrakcji turystycznych okolicy. Zwiedziliśmy Darłowo, przepłynęliśmy tramwajem wodnym do Darłówka, spacerowaliśmy nad morzem. Wypróbowaliśmy urządzenia siłowni zewnętrznej w jednym z darłowskich parków. Prawdziwą gratką była wizyta w pobliskich Krupach, gdzie bawiliśmy się świetnie w parku gier „Leonardia”- polecamy małym, dużym i całkiem dorosłym...


Wycieczka do Kołobrzegu

Dnia 5 czerwca wychowankowie ORW w Świdwinie wraz z rodzicami i nauczycielami oraz uczniami ZET! i klasy I - III uczestniczyli w wycieczce do Kolobrzegu. Główną  atrakcją tego wyjazdu było wejście naszych wychowanków na seans inhalacyjno-relaksacyjny do groty solnej "Selen" w Kolobrzegu. Gdy część dzieci przebywała na zabiegu w grocie, pozostala grupa spacerowała brzegiem morza, korzystając z pięknej pogody. Potem był czas na lody i posiłek. Niestety wszystko co dobre szybko sie kończy. Do Świdwinawsztscy wrócili z ogromnym bagazem pozytywnych wrażen, lekko zmeczeni,ale bardzo zadowoleni.


Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

21 maja obchodziliśmy po raz siódmy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Tym razem na terenie naszej placówki, pięknie położonej w sławoborskim lesie. Gościliśmy stałych bywalców tej uroczystości- naszych wiernych przyjaciół z okolicznych szkół i instytucji wspierających osoby niepełnosprawne. Był to bardzo radosny dzień , któremu równie jasno jak słońce przyświecało hasło: Kto przyjaciela znalazł, skarb znalazł. Bawiliśmy się świetnie podziwiając występy artystyczne, taneczne , sportowe i muzyczne oraz aktywnie włączając się w zabawę. Poznaliśmy laureatów Integracyjnego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego W kręgu przyjaźni. Zwiedziliśmy wystawę prac pokonkursowych. Atmosfera pikniku i różnorodne jego atrakcje sprzyjały integracji dzieci, młodzieży i dorosłych. Była to bardzo udana impreza. Zajrzyjcie do galerii, a przekonacie sie sami...


WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNEGO

"W KRĘGU PRZYJAŹNI"

 

 

więcej...

 


PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII

W odpowiedzi na rosnący problem otyłości i nadwagi wśród dzieci w szkołach wynikający m.in. z nieprawidłowych nawyków żywieniowych oraz braku odpowiedniej aktywności fizycznej został opracowany program PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII. Jest to inicjatywa marki Crispy Natural prowadzona w szkołach podstawowych na terenie całego kraju. Porcja pozytywnej energii każdego dnia ma swoje źródło przede wszystkim w odpowiedniej diecie. Pamiętajmy o tym. Zwłaszcza, że uczniowie potrzebują jej całe mnóstwo do zabawy i do pracy! Śniadanie – pożywne i pełnowartościowe. To posiłek, który nas budzi i daje energię na początek pracowitego dnia. Warto wybrać dla naszego ucznia np.: pełnoziarniste pieczywo, musli lub płatki owsiane z jogurtem, a zimą np.: owsiankę lub kaszę kuskus z dodatkami. Z dziecięcego menu wyrzućmy słodkie drożdżówki czy pełne cukru płatki w bajkowych kolorach. 15 maja 2014 roku w Zespole Placówek Specjalnych w Sławoborzu zorganizowano dzień pozytywnej energii, uczniowie z wychowawcami i rodzicami przygotowywali wspólne zdrowe drugie śniadanie


Śniadanie  Wielkanocne

W celu bliższego poznania tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi 16 kwietnia  każda klasa zorganizowała sobie symboliczne śniadanie. Na świątecznym stole zagościły jajka, biała kiełbaska, pyszny żurek, świeżutki chlebek i oczywiście coś słodkiego, czyli mazurki i serniki. Śniadanie rozpoczęło się od podzielenia się jajkiem i złożeniu życzeń wielkanocnych. Następnie wszyscy zasiedli do świątecznego stołu zajadając przygotowane przysmaki.  

  


 Z wizytą na lotnisku wojskowym w Świdwinie

 Dnia 8 kwietnia 2014 roku uczniowie piątej klasy naszej szkoły wraz z opiekunami p. Olgą Wierzbicką Kromkiewicz, p. Mariolą Osiadła - Rębisz i p. Adamem Brudzińskim wybrali się z wizytą na lotnisko wojskowe w Świdwinie.

 

 

więcej...


 

Rajd Papieski

2 kwietnia, jak co roku, odbył się krótki rajd pieszy w  9 rocznicę śmierci Jana Pawła II, zorganizowany przez szkolny oddział PTTK Zespołu Placówek Specjalnych. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Bożeną Cebulą i p. Anną Wróblewską przemaszerowali ze szkoły do centrum Świdwina, gdzie złożyli kwiaty oraz zapalili „światełko pamięci” pod pomnikiem Jana Pawła II - Wielkiego Polaka. Rajd miał na celu oddanie hołdu Papieżowi Polakowi oraz pielęgnowanie pamięci o tak zacnej postaci, wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy nie pamiętają Jana Pawła II osobiście.


"ŚWIAT ZAKLĘTY W SZTUCE”

PROJEKT FUNDACJI BANKU BGŻ I ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH.

Fundacja Banku BGŻ w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu wspiera finansowo projekty na rzecz uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. O wyjątkowej otwartości tej instytucji, mogliśmy się przekonać na przełomie marca i kwietnia tego roku podczas realizacji pierwszego wspólnego projektu. Projektem objęto 30 wychowanków placówki. Udział w projekcie dla uczniów był bezpłatny i obejmował: wycieczkę do kina na film „Muppety poza prawem”, czterodniowe warsztaty plastyczne z plakatu filmowego oraz wystawę powarsztatową. Serdeczne dziękujemy Panu Dyrektorowi Świdwińskiego oddziału Banku BGŻ oraz pracownikom placówki za udział w projekcie w ramach wolontariatu. Dyrektorowi Świdwińskiego Ośrodka Kultury dziękujemy za udostępnienie pracowni plastycznej, a Pani Joannie Nowickiej za przeprowadzenie  w ramach wolontariatu warsztatu plastycznego.


Powitanie Wiosny

21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę. Od wielu lat w naszej szkole, zgodnie z tradycją, uroczyście swiętuje się nadejście wiosny. W tym roku uczniowie wszystkich klas przygotowywali Marzanny. Następnie dzieci ubrane w kolory wiosny, spiewając piosenki, przemaszerowały na miejsce, gdzie zimowe kukły zostały spalone. Mamy nadzieje, że zima już do nas nie wróci.

 


Konkurs recytatorski

14 marca odbył się w Sławoborzu I Szkolny Konkurs Recytatorski. Uczniowie zaprezentowali twórczość polskich poetów, m.in. Doroty Gellner, Rafała Lasoty, Urszuli Kowalskiej, Anny Kacy, Hanny Niewiadomskiej. W jury zasiadły sympatyczne i życzliwe panie, które miały bardzo trudne zadanie wyłonienia laureatów.

Zdobywcą I nagrody został Mikołaj Spała –Kaniewski uczeń klasy V

Zdobywcą II nagrody został Paweł Falkowski uczeń klasy III gimnazjum

Zdobywcą  III nagrody został Marcin Jakubiak uczeń klasy VI

Wszyscy uczniowie wykazali się wielkim talentem, oraz zachwycili komisję i widownię niepowtarzalnymi interpretacjami utworów. Nie obyło się oczywiście bez stresu i pomyłek, lecz warto było stawić czoła wyzwaniu. Na laureatów czekały bardzo atrakcyjne nagrody. W przerwie pomiędzy obradami jury, konkurs został uświetniony występami nauczycieli .

Z niecierpliwością oczekujemy następnej edycji konkursu.


69 rocznica wyzwolenia Sławoborza

We Wtorek 4 marca obchodzono 69 rocznicę wyzwolenia Sławoborza. Uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym odbywała się pod pomnikiem. W uroczystościach brała udział delegacja uczniów naszej szkoły z panią Ewą Mikołajczyk. Wszyscy uczestnicy wysłuchali Apelu Poległych. Następnie uczniowie wraz z innymi przedstawicielami lokalnej społeczności złożyli kwiaty, by oddać hołd bohaterom , którzy oddali swoje życie w walce o wolność naszego kraju.


Cudze chwalicie, swego nie znacie...

W dniu 7.02.2014 odbyła się po raz kolejny cykliczna impreza pt.”Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Podczas prezentacji multimedialnej, uczniowie mieli możliwość zapoznać się z pięknymi krajobrazami naszej Ojczyzny oraz usłyszeć wiele ciekawych informacji o naszym kraju. Na apelu wręczono również nagrody dla uczestników konkursu plastycznego pt „Regiony historyczno-etnograficzne Polski”. Zostały również ogłoszone wyniki i wręczone nagrody dla uczestników konkursu wiedzy ogólnej o Polsce.


Bal Karnawałowy

Karnawał już trwa i zgodnie z tradycją bawiliśmy się świetnie, 30 stycznia wieczorem, na balu przebieranców. Zaroiło się pszczół, zagęściło od smerfów. Tak przebrane były dwie grupy internackie. Pozostali włożyli inne kostiumy. Wszyscy wyglądali świetnie, więc wybór Królowej i Króla Stroju nie był łatwy! Zabawa była udana, emocji i śmiechu bardzo dużo, a jeszcze więcej poczucia humoru. Nie brakowało go zwłaszcza naszym wychowawcom i nauczycielom…


Projekt Edukacyjny

W okresie od 17 listopada 2013r. do 17 stycznia 2014r. w ZPS, w klasach gimnazjalnych - I w Sławoborzu, II i III w Świdwinie, realizowany był projekt edukacyjny. Temat projektu brzmiał: Co powinniśmy wiedzieć o polskich noblistkach - Wisławie Szymborskiej i Marii Curie-Skłodowskiej? Projekt był nadzorowany przez p. Ewę Lesisz i p. Magdalenę Sobieraj. Uczniowie zgłębiali zagadnienia korzystając z różnych źródeł informacji. W tym celu odwiedzili biblioteki w Sławoborzu  i Świdwinie. Efekty pracy można bylo podziwiać w postaci gazetek ściennych. Każdy z uczniów został indywidualnie oceniony za zaangażowanie w realizację projektu. Ocena z projektu była także uwzględniona przy wystawieniu oceny semestralnej z zachowania.


Jasełka

W środę 18 grudnia w Świdwinie a 19 grudnia w Sławoborzu odbyła się uroczysta Wigilia, podczas której uczniowie zaprezentowali jasełka.  Występ kolędników urozmaicony był oczywiście śpiewem kolęd. Tę wyjątkową uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Starosta Powiatu Świdwińskiego Pan Mirosław Majka, Sekretarz  Powiatu Świdwińskiego Pani Alicja Tudrujek, dyrektor Zespołu szkół Rolniczych Pan Andrzej Muchorowski oraz przedstawiciele rodziców. Jasełka tego roku przygotowały panie: Ewa Mikołajczyk i Anna Stolarska oraz ks.Dariusz Mazepa, Magdalena Sobieraj i Beata Miedzik.  W organizację spotkania włączyło się tradycyjnie bardzo dużo osób,  a nauczycielom i pracownikom pomagali dzielnie uczniowie. Dziękujemy!


Mikołajkowe spotkanie

 alt=W środę 18 grudnia w  w naszej szkole odbyło się mikołajkowe spotkanie dla dzieci uczęszczających na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. O godz. 16.00 przybyły wszystkie dzieci wraz z rodzicami. Nasi milusińscy byli przez cały rok bardzo grzeczni, dlatego każdy otrzymał paczkę od specjalnego gościa - Świętego Mikołaja. W oczekiwaniu na przyjście Św. Mikołaja dzieci brały udział w licznych konkursach i zabawach ruchowych, w tym czasie rodzice i opiekunowie mieli sposobność wymienić swoje spostrzeżenia i uwagi o dzieciach i miło spędzić czas przy kawie i domowych wypiekach. Drobny poczęstunek zapewnił dzieciom siły do dalszej zabawy przy muzyce.

Czekamy na kolejne wspólne spotkanie w tak miłej i sympatycznej atmosferze.


Zwiedzali Fabrykę Bombek w Koszalinie

13 grudnia 2013 roku nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek „Glass Color” w Koszalinie. Podczas wizyty uczniowie obserwowali proces dmuchania oraz srebrzenia bombek, zwiedzali lakiernię oraz dekoratornię. Na zakończenie wizyty nasi wychowankowie otrzymali oryginalne bombki ze swoimi imionami, mieli również możliwość zakupu bombek w sklepie firmowym „Glass Color”. Wycieczka dostarczyła naszym uczniom wielu wrażeń i wspaniale wprowadziła wszystkich jej uczestników w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Dzień Edukacji Dla  Bezpieczeństwa

4 grudnia 2013 roku policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie spotkały się z naszymi uczniami  w ramach zorganizowanego w szkole Dnia Edukacji Dla Bezpieczeństwa. Dzień ten był podsumowaniem naszego udziału  w ogólnopolskim programie RENAULT POLSKA „ BEZPIECZEŃSTWO I MOBILNOŚĆ DLA WSZYSTKICH’. Uczniowie otrzymali od organizatora programu materiały informacyjne „Droga i Ja” w postaci książeczek i plakatów. Spotkanie w całości poświęcone zostało bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. W spotkaniu wziął również udział Pan Rafał Terlecki przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który wręczył uczniom ufundowane przez Agencję kamizelki odblaskowe. W imieniu wychowanków oraz dyrekcji naszej placówki serdecznie dziękujemy Paniom Katarzynie Kopacz oraz Judycie Kruk z Powiatowej Komendy Policji w Świdwinie oraz Panu Rafalowi Terleckiemu  za  udział w naszym projekcie.


Andrzejki

Dnia 28 listopada nasi uczniowie i ich wychowawcy bawili się wesoło na Andrzejkach w internacie Ośrodka, na pięknie przystrojonej stołówce. Był to magiczny wieczór wróżb i tańców. Nie zabrakło na nim pięknych czarodziejek, prawdziwych mioteł, lania wosku i innych tradycyjnych sposobów przepowiadania najbliższej przyszłosci. Mamy nadzieję,że dobre wróżby spełnia sie niebawem... Imprezę przygotowali wychowawcy grup internackich: pani Agata Dziedzic oraz panowie: Cyprian Dembicki i Tomasz Perskiewicz.


Święto Niepodległości

8 listopada uczniowie ZSS w Sławoborzu patriotycznym porankiem rozpoczęli świetowanie Dnia Niepodleglosci. Widzowie z uwagą wysluchali przypomnianych pieknym slowem najważniejszych wydarzeń zwiazanych z historią walki o niepodległość. Z zaciekawieniem obejrzeli prezentacje multimedialne. ochoczo włączyli sie w spiewanie starych, żołnierskich pieśni. Program przygotowały panie: Ewa Lesisz i Anna Stolarska, a w Świdwinie panie: Magdalena Sobieraj i Beata Miedzik.


Dyniowe warsztaty

Dyniowe warsztaty organizowane od lat na calym świecie są ogromnie popularne i z roku na rok przyciągają coraz większe rzesze fanów. Od tego roku taką atrakcję oferuje również gospodarstwo agroturystyczne "zakatek Rogalino". 24 października nasi uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych, podczas których poznawali sztukę artystycznego rzeźbienia w warzywach, przede wszystkim w dyni. Zajęciom towarzyszyła wspaniała atmosfera i niezwykle ciepłe przyjęcie naszej grupy przez włascicieli Danutę i Władysława Lachiewiczów. Warsztaty zakończyły się wspólnymi zabawami oraz spotkaniem przy ognisku.


Zabawy przyrodnicze w szkółce leśnej Kartlewo

15 października uczniowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Świdwinie brali udzial w zajęciach na terenie gospodarstwa szkółkarskiego w Kartlewie. Celem zajęć bylo ksztaltowanie więzi emocjonalnych z przyrodą, uwrażliwienie na piękno lasu jesienią oraz obserwacje przyrodnicze w szkółce leśnej. Ponadto nasi wychowankowie mieli możliwość poznawania świata poprzez zmysły, rozbudzania ciekawości poznawczej oraz własnej aktywności badawczej.


Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 11.10.2013 r z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Placówek Specjalnych w Sławoborzu odbyła się gala podczas, której zostały wręczone nauczycielskie Oskary. Laureatów w 6 kategoriach wyłonili uczniowie naszej placówki wypełniając odpowiednią ankietę. Nauczyciele nominowani byli w takich kategoriach jak Mikrofon Roku, Gorący Uśmiech, Płonąca Strzała, Złota Katarynka, Złoty Pazurek oraz Szwajcarski Zegarek. Wręczenie statuetek odbyło się w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Miejmy nadzieję że za rok Nauczycielskie Oskary odbędą się z jeszcze większym rozmachem i przyniosą dużo dobrej zabawy.


Wycieczka szkolnego koła PTTK

5 października uczniowie szkolnego koła PTTK uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Stargardu Szczecińskiego. Wyjazd organizował świdwiński oddział PTTK-u. Była to impreza integracyjna, w której oprócz nas brali udział uczniowie SP nr 1, SP nr2, SP nr3, Publicznego Gimnazjum nr1 oraz "dzieciowiska". Podczas całodniowego zwiedzania zobaczyliśmy przy wjeździe do miasta kamienny krzyż pokutny z XV wieku, bramy miejskie: Pyrzycką, Wałową, Młyńską, Basztę Białogłówkę, wieżę ciśnień z XIX wieku. Byliśmy też na murach obronnych i w muzeum interaktywnym mieszczącym się w Bastei. Oglądaliśmy jedyny na pomorzu zabytek klasy zero - gotycki kościół Najświętszej Marii Panny z XIII wieku


Pekao Szczecin Open

W Szczecinie, w dniach 16-20 września odbywał się turniej tenisowy. Była to 21 edycja najstarszej i największej zawodowej imprezy tenisowej w Polsce. Uczniowie naszej szkoly byli tam 20 wrzesnia pod opieką pani Anny Tymy i pana Krzysztofa Wiśniewskiego. Był to dzień rozgrywania ćwierćfinałów. Wielką atrakcją wyjazdu była możliwość spotkania znanych aktorów,ktorzy przygotowywali się do rozgrywania swego turnieju. Wspólne zdjęcia z Tomaszem Stockingerem, Przemysławem Sadowskim, Piotrem Cyrwusem, Karolem Strasburgerem i cenne autografy artystów to świetne pamiątki przywiezione z tej imprezy


Hipoterapia dla uczniów naszej skoły

Bank Spółdzielczy w Świdwinie wielokrotnie wspierał finansowo projekty na rzeczuczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Kolejny raz mogliśmy przekonać sięo wyjątkowej otwartości tej instytucji,jej pracowników oraz kadry zarządzającej na początku nowego roku szkolnego 2013/2014.

więcej


Święto Pieczonego Ziemniaka

W jesienne, słoneczne i ciepłe poniedziałkowe popołudnie mieszkańcy internatu wzięli udział w zabawach zorganizowanych z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Wiele emocji i radości wzbudziły rywalizacje sportowe podczas, których bardzo ważnym i nieodłącznym atrybutem był ziemniak. Aby uprzyjemnić obchody tego święta, każdy miał możliwość spróbowania jak smakuje pieczony w ognisku ziemniak oraz samodzielnie upiec kiełbaskę.

 


 

Dożynki Powiatowe

21 września braliśmy udział w X Jubileuszowym Święcie Plonów. W tym roku uroczystość odbyła się w gminie Świdwin. Jak co roku tradycyjne rolnicze świeto rozpoczęło się mszą świetą. Następnie korowód uczestników przemaszerował na boisko szkolne Zespołu szkół w Lekowie. Jak co roku czynnie włączyliśmy się w tą imprezę przygotowując stoisko promujące naszą Placówkę.

 


 

Spotkanie integracyjne w nowej placówce - Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Świdwinie

11 września odbyło się spotkanie integracyjne wychowanków, rodziców oraz nauczycieli ORW w Świdwinie. Spotkanie miało miejsce w ośrodku jazdy konnej "Stajnia Bukowiec" i zostało połączone z zajęciami hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci wraz z rodzicami po zakończeniu zajęć, uczestniczyły w imprezie integracyjnej przy ognisku. Spotkanie miało wyjątkowy charakter dzięki ogromnej życzliwości właścicielki Pani Eweliny Kostrzewskiej. W imieniu wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego serdecznie dziękujemy.


 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W auli szkoły Pani wicedyrektor Bożena Jurczyk poinformowała uczniów o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy.

 


Z dniem 1 września 2013 r. tworzy się publiczną placówkę oświatową

pod nazwą

OŚRODEK REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZY

W ŚWIDWINIE

z siedzibą w Świdwinie przy ulicy Szczecińskiej 87

 


 

Z dniem 1 września 2013 r. tworzy się publiczną placówkę oświatową

pod nazwą

ZESPÓŁ PLACÓWEK SPECJALNYCH W SŁAWOBORZU

z siedzibą w Sławoborzu przy ulicy Lepińskiej 3